Вход | Регистрация

Започва археологическото лято на Никополис ад Иструм

Започва археологическото лято на Никополис ад Иструм
Снимка: Север.бг

Археологическото лято се открива на Никополис ад Иструм.

Разкопките започват в понеделник със студентите от ІІ курс специалност "Археология” при ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий”. В римския град, край великотърновското село Никюп те ще проведат своята археологическа практика по антична археология. Те вече са били един сезон на праисторически обект през предходното лято и имат опит в работата на терен. В лекционен курс и упражнения са изучавали гръцка и римска археология, а сега на място ще се запознаят с архитектурните паметници в един от най-добре запазените римски градове по българските земи.

Наред с работата с кирката, лопатата и шпаклата, студентите ще се учат да чертаят профили, разрези и ситуации, да описват археологически структури и отделни находки, да водят полева документация. Ръководители на практиката са доц. д-р Павлина Владкова от РИМ – Велико Търново и проф. В. Дончева от ВТУ.

Разкопките в Никополис започват с проучването на обществена сграда, разположена северно от форума (площада) на града. През миналия сезон е проучен нейният югозападен ъгъл и открити интересни находки. Най-значимите сред тях са няколко бронзови и каменни екзагии (мерки за тегло), което даде основание на проучвателите да определят сградата като място, където е извършван контрол върху търговията, осъществявана в града. Както се шегуват археолозите – това е античният НАП. При новите разкопки целта е да се изясни плана на постройката и прецизира нейната датировка.

На по-късен етап в проучването ще се включи и Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей, който за поредна година ще работи по проблемите на водоснабдяването на римския град.

Очаква се и да бъде подписан договор с Министерството на културата и музеят да получи целева държавна субсидия за провеждане на археологически проучвания в размер на 20 хил. лв.

Никополис ад Иструм е един от малкото обекти, които имат финансовата подкрепа на държавата за провеждането на редовни археологически проучвания. Археологическият резерват е изключителна държавна собственост и благодарение на това през юни приключи успешното реализиране на проект за неговата социализация.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар