Вход | Регистрация

Изложба за приноса на Ловеч в развитието на науката

Сред експонатите са 12 постера, които разказват за мястото и ролята на шест ловешки професори и трима академици

Изложба за приноса на Ловеч в развитието на науката
Община Ловеч

Изложба проследяваща приноса на Ловеч в развитието на науката и образованието у нас бе подредена днес в града.

Сред експонатите са 12 постера. Те разказват за мястото и ролята на шест ловешки професори и трима академици в българската наука. Подредени са на площада пред новостроящия се катедрален храм в центъра на града, информират от Общината.  

Изложбата запознава и с делото на Екзарх Йосиф I, виден висш български православен духовник, Ловчански митрополит и Екзарх на Българската екзархия, дарител, недостигаем строител на българската църква. Разказано е още и за Ловеч като средновековен център на интензивен книжовен живот.

Личностите, градили духа на Ловеч и неговия престиж в национален план са проф. д-р Беню Цонев, един от създателите на българското езикознание, проф. д-р Тошко Петков, основател и председател на Микробиологичното дружество и на Дружеството за предпазна медицина, пръв въвел ваксинацията с БЦЖ на новородени. До тях се нареждат и проф. д-р Стефан Петков, един от основоположниците на ботаническата наука у нас, проф. д-р Параскев Стоянов, специалист във всички области на хирургията и с принос в развитието на урологията, физиотерапията, морелечението и калолечението, проф. д-р Стефан Ватев, основоположник на българската педиатрия, проф. Михаил Минев, спомогнал за изграждането на основите на българската наука в следосвобожденска България, първият български преподавател по анатомия на човека у нас. Както и проф. д-р Стефан Ватев, основоположник на българската педиатрия, акад. Анастас Иширков, допринесъл с проучванията си за цялостното развитие на българската география като наука, акад. Иван Урумов, един от най-изявените основоположници на българското природознание, акад. Димитър Мишев, изтъкнат български учен, придобил световна известност и признание с близо 45-годишната си изобретателска, конструкторска, научна и преподавателска дейност, един от създателите на цветната телевизия у нас, основател и ръководител на дистанционните изследвания на Земята от Космоса.

Изложбата е дело на Регионалния исторически музей и е част от проявите, организирани от община Ловеч по повод 1 ноември - Денят на народните будители. Тя ще остане в центъра на града до края на месеца.

<< Sever.bg във Facebook >>


 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар