Изложба представя средновековни археологически находки
В Археологическия музей във Велико Търново са изложени артефакти, открити при проучванията на църквата „Св. св. Петър и Павел“
Снимка: Булфото
Над 400 находки, открити по време на археологическите разкопки в района на средновековната църква "Св. св. Петър и Павел" във Велико Търново, са подредени в изложба на Археологическия музей в старата столица. Екипът на Николай Овчаров и Хитко Вачев работи на обекта вече три години.
Църквата "Св. Св. Петър и Павел" е построена през XIII век и е била център на царски манастирски комплекс, съществувал повече от седем века. Археолозите ще продължат проучванията си в района и през това лято и се надяват да разкрият основите на сградите на комплекса.
Изложбата представя предмети от злато и други благородни метали, накити, керамични съдове и църковна утвар от периода XII – XIV век. Николай Овчаров отбелязва, че в некропола на църквата са били погребани боляри и други значими личности от Второто българско царство.
Сред експонатите изпъкват фрагменти от дрехи, тъкани със златна и сребърна сърма, позлатени копчета, оловен печат на кардинал, части от сребърния обков на книга и множество закопчалки на книги.
В експозицията е представено и най-голямото монетно съкровище от средата на XIII век, включващо и седем перпери (византийски златни монети).
Четвъртият археологически сезон в района на църквата ще стартира на 30 май и ще е с продължителност 1 месец. Археолозите планират да подготвят специална книга, в която да включат резултатите от цялостното проучване на манастирския комплекс.