Изложба представя творчеството на Колю Фичето
Експозицията "Разрушение и съзидание" е част от проект за цифровизиране на творчеството на Първомайстора
Снимка: Север.бг
Изложба, посветена на Колю Фичето, бе подредена на външаната фасада на полуразрушената църква "Св. Спас" във Велико Търново. Експозицията съдържа 15 пана със снимки и информация за част от най-известните обекти на самоукия уста Колю Фичето.
С инициативата се отбелязва 150 години от построяването от Колю Фичето на църквата "Св. Спас", която за съжаление има нещастието да живее само 50 години след освещаването си, заради голямото земетресение през 1913 година, което събаря красивата й горна част.
"Искахме да обърнем внимание на мястото и по някакъв начин да го променим. Опитали сме се да ви накараме да усетите как се е оформил майсторът, как е оформил неповторимия си стил. Опитали сме се да покажем на хората как, не само във времето, а и в пространството, могат да направят една разходка с майстора. След като разгледате постерите с емблематични негови строежи, те ще ви проговорят и ще ги чуете с очите си. За да видите как той наистина е оформил облика на този град, за който доста време след това един друг наш велик съгражданин - Пенчо Славейков, написва на една картичка на Търново, изпращайки на свои приятели в чужбина - "Това е фотографираният блян на Дяда Господа". Майстор Колю Фичето е чуден човек.", сподели на откриването на изложбата Галя Чохаджиева, етнолог в Регионален исторически музей – Велико Търново и един от авторите на проект за цифровизиране на творчеството на Колю Фичето.
Изложбата е мобилна и ще бъде показана на много други места. Тя ще продължава да нараства, обещават отганизаторите.
Изложбата е наречена "Разрушение и съзидание" и е част от проекта "Майсторът и времето", чиято основна цел е цифровизация на творчеството на Колю Фичето. Проектът е реализиран от Института по математика и информатика и бе представен в старата столица в рамките на Международната конференция "Цифрово представяне и опазване на културно и научно наследство". Специалистите са успели да издирят 50 обекта, за които е доказано, че са на прочутия майстор. Това са църкви, мостове, жилищни и обществени сгради - истински архитектурни шедьоври.
Организатори на изложбата са Института по математика и информатика към БАН, РИМ - Велико Търново и РНБ "П. Р. Славейков" - Велико Търново. Събитието получи и подкрепата на Община Велико Търново и е част от програмата за "Регион Велико Търново" - кандидат за европейска столица на културата през 2019 година.
Снимки от откриването на изложбата може да видите в нашата фотогалерия.