Вход | Регистрация

Изложба разказва за мястото на българската литература в света

В 30 пана проследяват духовните мостове между българската, европейските и световните литератури

Изложба разказва за мястото на българската литература в света
Снимка: Север.бг

Вчера в Регионалната библиотека "П. Р. Славейков" бе открита изложбата "Българската литература - срещи и диалози със света", представяща кореспонденцията на известни български писатели с европейски творци. Националният литературен музей показва в експозицията най-значимите имена и събития в многовековния културен диалог между България и света.

"Всяко едно от изложените 30 платна е хоризонт за нова изложба, която е изключително амбициозна и неслучайно е двуезична, защото тя е достойна да ни представи пред света", споделя директорът на музея Катя Зографова.

Интерес предизвикват паната с чужденците – писатели, художници и театрали с българско родословие. Изследователските трудове на Юрий Венелин и Константин Иречек имат решаваща роля за националното ни самоосъзнаване и себеопознаване. Не са пропуснати най-ярките творчески присъствия на белоемигранти у нас: Константин Балмонт, Любов Столица, Иван Бунин, Вадим Лазаркевич. С България свързват съдбите си и чешкият журналист Владимир Сис и полският евреин Юлий Розентал, загинал в Илинденско-Преображенското въстание.

В експозицията са включени значими българисти, изключителни преводачи, самоотвержени издатели с паметни библиотечни поредици. С известни заглавия от световната литературна класика се срещаме чрез преводи от най-големите наши автори или в оригинални издания в личните им библиотеки.

Изложбата е изградена основно с документалните богатства от фондовете на Националния литературен музей, къщите музеи и мемориалните кабинети, Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий", музея на Народния театър "Иван Вазов", Държавна агенция "Архиви" и други.

 

 

_________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар