Изложба разказва за трагедията в Катин
Снимка: Север.бг
Изложба, посветена на едно от най-трагичните събития в историята на Полша, бе открита днес в Клуб за културни инициативи "Таралеж". "Помня. Катин 1940" разказва за трагичното убийство на близо 22 00 полски офицери и интелектуалци, извършено през 1940 година по време Втората световна война от служители на съветския Народен комисариат на вътрешните работи (НКВД), разрешено, според документите, от Сталин по искане на Берия.
"Нормално е да загиват хора по време на война, но не е нормално да се крие подобно убийство. Полският народ не е имал право да говори за този трагичен момент от своята история, тъй като то е било извършено от приятели. Доколкото ми е известно това събитие не е било единсвено, имало е подобни случаи и в други държави в тази част на Европа. ", каза при откриване на фотоизложбата Н. Пр. Лешек Хенсел, посланик на Република Полша у нас.
Полският посланик подчерта, че историята на Катининското клане е свързана двама българи. Единият е бил член на международната комисия, свикана от Международния червен кръст, професор по медицина Марко Марков. Вторият е Антон Жешотакарски, роден недалеч в Стара Загора в края на 19 в.
Посланието на тази изложба е да не се забравят никога престъпленията на комунистическия режим. Да се припомни за загиналите, така и за тези, които са се борили за истината, изтъкна посланик Хенсел и сподели още, че сред хилядите жертви е бил и бащата на неговата леля. Фото-документалната изложба "Помня. Катин 1940" ще остане в "Таралеж" до 9 октомври.
Изложбата е организирана от Посолството на Република Полша, Държавния културен институт към министъра на външните работи с активната подкрепа на Младежки център за развитие – Взаимопомощ.