Какви изненади готви танцовият спектакъл "5 х 5 + 1”?
Снимка: Илиев денс
Ден преди първия танцов пърформанс "5 х 5 + 1” на независимата танцова компания на хореографа Петър Илиев, организаторите разкриват подробности за характера и изпълненията в спектакъла.
Първата изява на новаторската хореография ще бъде утре, 24 май, от 19:00 ч. в столичния театър "Сълза и смях".
Предизвиканите да си купят билети за танцово-музикалното чудо, ще се забавляват истински с разказаните и показаните по един уникален начин възможности за човешко общуване.
Секция Танцови миниатюри:
5х5 е матрица пълна с човешки взаимоотношения – физически, емоционални, високи, ниски, всекидневни, необичайни.
"Първоначално, когато говорих с Тереза и Крисчън им казах, че искам този спектакъл да е нещо много смело и провокативно - и като подход и изразни средства, и в начините, по които представя и говори за човешките взаимоотношения. В един момент неусетно всички започнахме да работим в тази посока…", разказва артистичният директор Петър Илиев.
(+1) е артистичната изненада в спектакъла – в хода на работа той преля извън своята рамка, търсейки и искайки да среща и събира заедно различни творчески перспективи, да създава диалог между тях.
(+1) също така обозначава екип – екип от съмишленици в танца, музиката и по-обхватно – в изкуството, които са отворени и толерантни да преодолеят различията си, за да създават заедно.
"Паралелни животи" от Крисчън ван Хауърд (Ню Йорк)
"Паралелни животи" е танцова миниатюра, създадена специално за концепцията "5х5+1". Ансамбловата й композиция подчертава споделените очевидности, мрежата от значими връзки и добродетели, плетяща се между петимата танцьори. Това въплътено в движение познание за другия разкрива чувство на уют и сигурност, което провокират у нас познатите пространства и ситуации. "Паралелни животи" разплита тези прагове на познатост, откривайки по този начин нови стратегически позиции в общуването.
"Валс" от Петър Илиев (Фондация "Танцово изкуство – Илиев")
Валсът изразява един висок регистър на човешка комуникация, в който формата на общуване има голямо значение. Но човешките взаимоотношения, облечени в тази форма, често не са нито толкова възвишени нито толкова необичайни… Валсът на 5х5, между другото е доста различен дори по форма – преоблекли сме го до неузнаваемост – изненадвайки чистосърдечно дамата, отговорна за изготвянето на костюмите ни.
"Черга", "пътека" или "килим" от Петър Илиев (Фондация "Танцово изкуство – Илиев")
"Черга", "пътека" или "килим" – а всъщност едно много провокативно за критиката на българския танц и любителите на българския фолклор Четворно. Това е буквално Четворно без един ръкав. В България специфични ритмики като 7/8-те на Четворното веднага повличат след себе си тежки и драматични съотнасяния с национална идентичност, фолклорни области и специфики. Четворното в 5х5, обаче, не само няма ръкав, но няма и носия – свалили сме от него всички белези на фолклорната традиция и сме го оставили абстрактно и красиво по работно танцово облекло.
"Нещо трето, или +1" от Здравко Костадинов (София, Groovez/Studio Dance Zone)
Имате ли приятели? Срещате ли нови ? Помагате ли им? Какво мислите за тях? Какво те мислят за вас? А сигурни ли сте, че искате да знаете абсолютно всичко, което си мислите един за друг? В сложната математика на човешките взаимоотношения приятелството има своите плюсове и минуси, както и различните свои етапи – от запознанството до разочарованието и последвалото, макар и простено, безразличие.
"За първи път ще поставям нещо подобно на сцена – по-дълго, с авторска музика, на която да представям себе си като хореограф. Надявам се да се сработим с танцьорите – разбрах че всички ще бъдат балетисти… Това също ще е нещо ново. Ще вложа доста, за да ги накарам да се движат като мен и заедно да сътворим нещо трето – техния стил, моя стил, за да се получи нещо по-добро от две разделени страни.", споделя Здравко Костадинов.
Остава да видим дали тази среща ще има щастлив край…
"И те се оттеглиха зад стена от безстрастно безразличие" от Тереза Рут Хауърд (Ню Йорк)
"И те се оттеглиха зад стена от безстрастно безразличие" е екзотичен танцов разказ за власт, контрол, подчинение, страст и за безразличието, което запълва вакуума помежду им. Пренесени в света на сънищата, партньорите се сблъскват и разминават един с друг, изследвайки емоционалните пейзажи на различни връзки, преувеличени и изкривени през индивидуалните подсъзнания, сърца и умове.
йКратко от Петър Илиев (Фондация "Танцово изкуство – Илиев")
йКратко е много специфична буква от българската кирилица, вдъхновила Петър Илиев за тази характерна миниатюра. Всъщност иКратко е вдъхновението на едно малко любознателно дете – синът на Петър – Роби. Далеч от тежките философски рефлексии, той търси радостта от познанието на всеки нов любопитен факт.
иКратко е динамичната игра на буквите на кирилицата, търсещи да оформят ново изречение, което да заинтригува и запали въображението на публиката, така както детското въображение се пали и задава хиляди въпроси – защо пък йКратко, какво е йКратко, колко е кратко… ха, йКратко!
Секция Музика:
Петър Ралчев е една от най-ярките звезди на съвременната българска музикална сцена. Създател на уникален стил, който той описва като "виртуозност, мелодичност, богата хармония и импровизация”, той е източник на вдъхновение за много млади акордеонисти по света днес.
Дълбокото познаване на народната музика, съчетано със солидно класическо образование от "Националното училище за музикално изкуство" в Пловдив, му позволяват да се развие неимоверно и да надхвърли традицията.
Петър Ралчев и Петър Илиев се познават от дълги години и са си сътрудничили в много посоки. Музикалното творчеството на Ралчев е вдъхновявало артистичния директор на "5х5+1" не еднократно, но в настоящия проект за първи път той облича в плътен и завършен танцов текст музикалните му композиции.
"За мен Петър Ралчев стъпва на една много строга традиция, вкоренена в българския фолклор, като я развива и й придава нов живот, прави я по-добра. До голяма степен това е моята цел що се отнася до българското танцово изкуство.", казва Петър Илиев.
Пейо Пеев е възпитаник на Средното музикално училище "Филип Кутев" в Котел и "Академията за музикално и танцово изкуство" в Пловдив. Професионалната си реализация започва в Държавния ансамбъл за народни песни и танци "Филип Кутев". След това продължава в световноизвестното танцово шоу "Riverdance", а от 2000 г. е солист в Оркестъра за народна музика при БНР.
Пейо Пеев е изключително интересен като автор, защото представлява едно ново поколение български музиканти – неговото творчество се полага, но и излиза далеч извън рамката на фолклорната и етно-джаз традицията ни, в посока от една стана класически, а от друга електронен синтетичен звук, сплитайки ги в негов особен собствен стил.
Неповторимия саундтрак на 5х5+1 е резултатът от съвместната работа на тези две имена в съвременната българска музика. Зад живото му претворяване, от своя страна, стои музикантски екип, който включва едни от най-значимите изпълнители на българския джаз в момента:
• Стоян Янкулов – Стунджи (ударни)
• Ангел Димитров (китара и тамбура)
• Борис Таслев (бас)
Ако в началото все още се чудехте дали си заслужава да отделите от времето си за този спектакъл, то сега е повече от ясно, че много от вас са провокирани да го направят.
Не губете време, защото няма да усетите кога ще дойдат: 25 май /неделя/, когато спектакълът ще се играе в Градския дом на културата "Борис Христов" в Пловдив; 30 май /петък/ - ДМТ "Константин Кисимов" - Велико Търново; 31 май /събота/ - Дом на културата "Емануил Манолов" - Габрово и 1 юни – НХК – Бургас. Началният час на всички спектакли е 19:00 ч. А билети може да си закупите в мрежата на Eventim, Техномаркет, OMV и местните билетни каси.
Север.бг е медиен партньор.