Вход | Регистрация

Книга събра песни и обичаи от Великотърновския край

Книга събра песни и обичаи от Великотърновския край
Снимка: Север.бг

В навечерието на деня, в който почитаме българските просветители, книжовници, революционери и свети будители - 1 ноември, вчера бе представена книгата "Български народни песни и обичаи от Великотърновския край". Неин автор е фолклористът Михаил Дюлгеров.

Събитието уважиха с присъствието си преподаватели, представители на народни читалища, представители на музикалната и литературната общности, както и представители на местната власт.

"Събирането и популяризиране на автентичен фолклор започнах като учител в село Виноград през 1957 година. От наличния там народен детски оркестър, реших да създам народен ансамбъл. При подготовката на репертоара на ансамбъла, започнах да събирам песни и обичаи от селата Вноград, Лозен, Паисий и Камен. Тогава събрах около 50 песни и проучих няколко детски обичаи", сподели за началото на увлечението си по български народни песни Михаил Дюлгеров.

При дългогодишното си проучване авторът е събрал близо 1 500 автентични български народни песни, от които 460 е публикувал в книгата си заедно с 15 обичая. Избрал е най-характерните, като систематизацията на песните следва битово-обредния календар на българина - зимни, пролетни, летни, сватбарски, детски, хумористични, хороводни... Обичате, описани в книгата са пресъздадени в селата Леденик (Коледа, Лазаровден), Елена (Ладуване), Присово (Сурвакане), Добри дял (Гергьовден), Вонеща вода (Румане), Дебелец (Пеперуда) и други.

Представянето на книгата на Михаил Дюлгеров бе направено по много оригинален начин, а именно, чрез изпълнение на част от включените в нея песни и обреди.

Първите песни бяха в изпъление на прочутата Група за автентичен фолклор "Хотнишките баби" при НЧ "Светлина 1895", село Хотница. Програма на групата бе включена в списъците на ЮНЕСКО за живи човешки съкровища. "Хотнишките баби" изпяха "А, бре Илия", "Ясна се е зора зорила" и "Тънка ми дълга къпина". Мария Йорданова Костадинова, родена 1917 г.

На сцената се качиха още Калина Друмева и Ангел Ангелов от ДФА "Българче", Група за автентичен фолклор  към НЧ "Поука", село Леденик и фолклорния ансамбъл към НЧ "Искра".

"Изключително ми е приятно да видя такава пълна зала по повод издаването на книга, с такава висока стойност. Тази книга ще остане в бъдещето. Тя показва традицията на един цял район и ще се ползва не само от великотърновци и от хората в този район. В нея аз попаднах на много непонзати песни, което е много хубаво", подчерта рецензентът на книгата проф. Елена Кутева – изкуствовед, преподавател в Държавната музикална академия и директор на Държавния ансамбъл "Филип Кутев".

Книгата е издадена с финансовата подкрепа на Община Велико Търново и кмета Даниел Панов, РИМ-Велико Търново, РНБ "П. Р. Славейков" и НЧ "Искра".

Ето и някои от по-значимите отличия, на които е носител Михаил Дюлгеров, като резултат от дългогодишната дейност в областта на българския фолклор: орден "Св. св. Кирил и Методий", плакет за високи художествени постижения на Център за художествена самодейност към Комитета за култура, награда "Велико Търново", голямата награда на Съюза на музикалните и танцови дейци "Златна лира".

Снимки от представянето на книгата "Български народни песни и обичаи от Великотърновския край" на Михаил Дюлгеров може да разгледате в нашата галерия.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар