Вход | Регистрация

Корейска изложба откриват в хан "Хаджи Николи"

Автор на "чек-гори" творбите е съпругата на корейския посланик у нас Анна К. Й. Ким

Корейска изложба откриват в хан "Хаджи Николи"
Снимка: Север.бг

Изложба "Цветовете на Корея" ще бъде открита тази вечер в хан "Хаджи Николи" на Самоводската чаршия във Велико Търново. Автор на чек-гори творбите е съпругата на корейския посланик у нас Анна К. Й. Ким. Часове преди официалното откриване на експозицията тя сподели за характерните елементи в това оригинално и традиционно корейско, и в същото време модернистично, изкуство. По думите й използва цветове, които са много по-различни от нашите и посетителите сами могат да се убедят в това.

Една от основните характеристики на корейското изкуство и на представените творби е символизмът. Във всяка от картините могат да се видят различни предмети и обекти, всеки от които имат своето значение и връзка с културното наследство на страната.

"Динята и нарът символизират плодовитостта, заради многото семена, които имат. Божурът присъства в много от картините и е символ на щастието и просперитета", обясни Анна Ким.

За картините си тя използва традиционна корейска хартия, която се изработва от кората на черница. Всички цветовете са получени по естествен път - някои от тях са получени от остърганата вътрешност на мида, други - от скален прах.

Основното послание, което носи изложбата, е "посягане" на корейската култура към България. Това не е първата изложба в нашата страна, но е пионер в представянето на традиционното корейско изкуство тук.

/Тук в разговора (съвсем деликатно!) се намеси и самият посланик на република Корея, Н. Пр. Чън Би-хо/, който, определи "цветовете" на България като много различни, и в същото време - много близки до корейските.

"Българските традиционни носии са много цветни и много напомнят нашите цветни традиционни дрехи. И природата на България създава усещане за близост с корейската природа - дори планините са почти като нашите", допълни Анна Ким. Тя сподели огромното си впечатление от изображение в гръцки стил, което видяла в тракийската гробница в Казанлък и желанието си да го "внедри" по някакъв начин в своите картини.

В качеството си на посланик г-н Чън сподели, че има нарастващ културен обмен между България и Корея. Увеличават се изложбите на български автори в източната страна, редица известни фолклорни ансамбли са участвали и печелили първи места в международни фестивали за народни танци и корейската публика ги е приела много добре. Ритъма, настроенията и чувствата, толкова характерни и изразителни за българското изкуство посланик Чън отдаде на българския дух.

Освен за изкуство, посланикът говори и за инвестициите от около 180 млн. евро, вложени при изграждането на най-голямата фотоволтаична централа до Самоводене и Златарица. Той изрази удовлетворение от този факт и по думите му "сега регионът ще бъде не само потребител, а и доставчик на електроенергия на почти 20 хиляди души в региона".

Той заяви, че има и други инвеститори, заявили интерес към други области на икономиката, но повече за това ще се говори, след подписване на договорни отношения.

Велико Търново е четвъртият град след София, Варна и Стара Загора, в които е позиционира изложбата. Картините могат да бъдат разгледани до 30 април. Следващите дестинации на експозицията са Бургас и Добрич. През септември ще бъде показана в Софийския музей за съвременно изкуство, а през октомври ще пътува към Мадрид, Испания.



"Чек-гори" изкуството е основано на традиционната корейска живопис, особено в жанра "минхуа". Той е бил особено популярен между VII и XIX век в Корея, като е рисуван и харесван не толкова от аристокрацията, колкото от обикновените хора. Затова "минхуа" улавя добре корейският начин на мислене и на живот.


______________________________________________________________________________


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg





 

 



 


















Докладвай за нередност в статията
Добави коментар