Никополис ад Иструм е готов да посреща нови туристи
Обектът бе възстановен по проект за близо 1,940 млн. лева по Оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013 г.", чрез Министерството на културата
Снимка: Север.бг
Изцяло обновен и социализиран, римският град Никополис ад Иструм край великотърновското село Никюп е готов да посреща нови туристи. Това стана ясно днес, когато представители на институции и медии успяха да видят какво е направено за кратко време.
За седем месеца, от декември миналата година до днес, са изградени паркинг, площадки за експозиция, подходи, пътеки, възстановена е къщичката на археолозите, осветление, комуникации, поставени са малки и големи указателни табели, има охрана. Изградена е крепостната стена с камъни в метални мрежи, която върви около самото очертание на зида на крепостния град. Подходът пък се подчертава с триметрова порта с две крила. Закупен е и електромобил, който може да придвижва в обекта хората в неравностойно положение.
Обектът бе възстановен по проект за близо 1,940 млн. лева по Оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013 г.", чрез Министерството на културата. Ръководител на обекта бе инж. Емануил Серафимов. Изпълнител на строителните дейности бе консорциум, който включва и "Реставрации" - Габрово.
Кметът на Велико Търново Даниел Панов благодари на всички, включили се и завършили проекта в срок.
"Обектът не само, че обогатява нашия културен туризъм, разнообразява нашия туристически продукт, а вече е обект с добра визия и ние можем да го промотираме у нас и по света. Той подпомага кандидатурата на Велико Търново за Европейска столица на културата", заяви градоначалникът. Той се надява, че и през 2014 г. друг обект - крепостта Трапезица в старата столица, също ще бъде обновен, а църквите реставрирани и ще бъде отворен за посетители.
От своя страна археологът Павлина Владкова, която работи от години на обекта, пожела на кмета Панов следващият проект на Общината да е свързан с реставрация и консервация на паметниците на Никополис ад Иструм. Тя се похвали, че за седемте месеца работа по проекта, археолозите са намерили нови находки в римския град. Разкрита е част от канализационната мрежа и запазена част от засводен римски канал към рибарника, както и част от ранно-римска сграда с отопление в североизточната част на обекта, където не са правени археологически проучвания досега. Интересното било, че римските тухли на пода били кръгли. Открити са и над 50 монети, бронзови и метални предмети.
Гордост на археолозите е бронзов строителен измервателен уред. С него се определяли посоките на улиците, отвеси, правите ъгли. Според Владкова това е единственият бронзов такъв по българските земи. Уредът е реставриран в лабораторията във Велико Търново.
Тъй като достъпът до обекта е затруднен, заради лошо състояние на транспортната инфраструктура, който излиза на главния път Русе-Велико Търново, кметът Панов заяви, че вече е направена количествено-стойностна сметка. 2,100 км отсечка ще струва около 900 000 лева. Надява се следващата година Общината да кандидатства за него по проект. Пари за него ща се заложат и в Инвестиционната програма. По думите му не са предприемани действия досега, защото земята била земеделска. Сега е сменено предназначението й и пътят е общински.
На заключителната среща по проекта присъстваха кметове, строители, представител на Министерството на културата, представители на институции, гости.
Никополис ад Иструм е археологическа културна ценност с национално значение. Той е древен римски град основан в началото на II век от император Траян в чест на победата му над даките, тракийско племе, живяло в днешните румънски земи. Самото име - Никополис ад Иструм означава - "Град на победата към Дунав". Той просъществува до края на VI век.
Разцветът на града е в края на II век - началото на III век, по време на династията на Северите. Бил е канализиран, водоснабден. В него са живели около 5 000 души, основно търговци и земевладелци.
Мястото е стратегическо, затова е бил важен град. В околностите му е живял известния епископ Волфила, който през V век превежда Библията от латински на готски. Бил е виден книжовник за германците.
Когато в Никополис ад Иструм идват славяните и прабългарите тук има само руини. Градът се открива по археологически път. Разкопки се правят отпреди 115 години. Проучена е малка част. Хубавото е, че няма по-късно селище върху старините, казва Иван Църов, директор на Регионалния исторически музей във Велико Търново.
Днес градът е най-добре запазеният в България от онази епоха и може да даде пълна представа на учени и посетители за особеностите на римското градоустройство.
Посещава се от между 500 - 1000 туристи на година.