Вход | Регистрация

Първото българско читалище става на 156 години

На 30 януари 1856 година в Свищов е открито първото българско читалище и се поставя начало на читалищната дейност в България

Първото българско читалище става на 156 години
Снимка: Север.бг

Първото българско читалище е основано на 30 януари 1856 година в град Свищов по инициатива на Емануил Васкидович, Георги Владикин, Христаки Филчов и Димитър Начович, които "воспалени от родолюбието си определиха по възможности да пожертвува всякий от онаго дара, от когото Бог им подарил, за да поставят едно Българско читалище…"

Основателите дарили на читалището щедро 800 книги и 4 800 златни гроша. Поканили и други младежи и след свиканото общоградско събрание за основаване, членовете внесли за читалището общо 37 000 гроша.

"Да се създаде градска библиотека, в която да се набавят книги, вестници и списания на български, руски, френски, немски, румънски, сръбски и гръцки езици", започва учредителния протокол на читалището.

Първите цели на читалището били да създаде градска библиотека; да събира стари ръкописи на пергамент и хартия; да подкрепя способни младежи, да добият по-високо образование в чужбина; да подпомага български книжовници да печатат свои трудове и преводи.

Кирил Д. Аврамов е роден на 10 февруари 1850 година. Контактувал с европейски търговци, добил опитност и се издигнал културно с широк мироглед, той става просветен търговец. През 1879 година встъпил в брак с Еленка Димитрова Караначева, с която преживял щастлив съпружески живот. След смъртта й през 1901 година, започнал да мисли как да постъпи с материалното си състояние.

Подарил на Съборната църква още през живота на съпругата му скъпи икони, ценни църковни украшения, завеси и др. На 22 март 1904 година взема решение да подари на Общината в Свищов цялото си материално състояние за построяване на сграда на театър и читалище в града.

Затова и читалището носи името "Кирил и Еленка Д. Аврамови".

Под знака на няколко годишнини ще премине десетото издание на Националния фестивал на любителските камерни и кафе-театри: 200 години от рождението на Димитър Начович - един от основателите и дарителите на читалището, 200 години от рождението на Александър Ем. Шишманов – пръв Председател на Свищовското читалище, и 145 години от написването на Първото българско драматично произведение "Ловчанският владика" от Теодоси Икономов.

Театралният форум ще се проведе на 23 и 24 март. Срокът за подаване на заявки за участие в него е до 10 март.

Съгласно статута на фестивала, право на участие в него имат всички любителските камерни и кафе-театри без жанрово ограничение. Театралните групи представят по 1 спектакъл с времетраене до 60 мин. пред съставено от професионалисти жури.



 

 

______________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg





Докладвай за нередност в статията
Добави коментар