Вход | Регистрация

Само 70 хиляди лева отпуснати за разкопки на Трапезица

С орязаната наполовина субсидия от шест проучвателни обекта на хълма остават три

Само 70 хиляди лева отпуснати за разкопки на Трапезица
Снимка: Север.бг

Само 70 000 лева за археологически проучвания на хълма Трапезица във Велико Търново отпуска Министерството на културата. Сумата е два пъти по-малко от досегашното субсидиране, което варираше между 120 000 и 150 000 лева. Това заяви доц. Константин Дочев - един от тримата археолози, които ще продължат с проучванията на хълма и през тази година.

С отпуснатите пари ще бъде субсидирано приоритетно проучването на три обекта – работата на Константин Тотев, който разработва северната част на хълма, гл. Ас. Деян Рабовянов, който работи южната част и доц. Константин Дочев, проучващ западната крепостна стена.

Трима от археолозите, проучвали миналата година вътрешната част на Трапезица, спират работа – Йордан Алексиев се пенсионира, а проучванията на Мирко Робов и Мария Долмова не са финансирани.

По думите на Константин Дочев, министерството приоритетно е решило да насочи финансирането към южната крепостна стена, която да се възстанови и да се впише в общата визия с Царевец.

Археологическите проучвания се извършват на база подписан договор за финансиране между великотърновския филиал на Археологическия музей с институт към БАН и Министерството на културата в рамките на 30-годишна проучвателна програма на Трапезица.

Археологическите проучвания вече са започнали, като до края на седмицата работата ще тръгне напълно, обяви Дочев. В разкопките ще се включат 15-20 души, което, според археолога е напълно достатъчно. Засега все още няма парични постъпления, но се очаква това да стане в началото на август.

Като добра новина Дочев спомена факта, че от тази година е сключен договор с Регионалния исторически музей, според който договор находките ще бъдат експонирани в музея. Относно това, къде ще се съхраняват откритие паметници на културата със статут на национално богатство, допълнително ще се правят уточнения, коментира археолога.

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар