Вход | Регистрация

Светила на световната журналистика на форум у нас

Темата на Деветата световна среща е „Медиите и националните каузи”

Светила на световната журналистика на форум у нас
Снимка: Север.бг

Деветият световен медиен форум отново събира най-добрите журналисти от България и чужбина. Тази година "спирката" му ще бъде и във Велико Търново, освен в София и Пловдив, обяви в старата столица генералният директорът на БТА Максим Минчев.

45 представители на медии от над 20 държави и 18 чуждестранни журналисти са регистрирани за участие в Деветата медийна среща, организирана от БТА и Асоциацията на българските медии по света. Традиционният форум събира репортери от най-влиятелните вестници, списания, радиа, телевизии и сайтове у нас и по света.

Над 320 души са потвърдили участието си в срещата във Велико Търново, която ще се състои на 16 и 17 октомври. Сред тях са водещи учени от БАН, значими обществени фигури, интелектуалци, експерти, директори на влиятелни информационни агенции. Очаква се старата столица да пристигнат светилата на българска журналистика от миналото и настоящето, генералните директори на почти всички държавни балкански агенции, Китай, Украйна, Русия, Асошиейтед прес, дори генералният директор на сирийската държавна агенция в Дамаск, Сирия - Ахмед Дауа, както и негови колеги от Иран, Палестина.

Темата на Деветата световна среща е "Медиите и националните каузи”. Участниците ще обсъждат променената социална среда в България и ролята на медиите в нея и ще търсят отговор на въпросите кои са днешните български каузи и как медиите могат да работят за тяхното осъществяване. Акцент в програмата ще бъдат дебати за социалните мрежи като нови медии и пространство за изява на гражданското общество, както и за толерантността и обществената функция на медиите. Националните кампании на бизнеса в социалната сфера, образованието и здравеопазването също ще попаднат във фокуса на внимание на дискусиите.

"В медийния форум традиционно ще участват значими обществени фигури, интелектуалци, експерти. Заедно с представителите на четвъртата власт те ще търсят пресечните точки на взаимодействие между различните социални групи в името на общия национален интерес", поясни Минчев.

Сред обсъжданите теми във Велико Търново ще са - "Възгледите за основните национални цели на България", "Медии и толерантност към и в българските общности по света", "Образованието като национален приоритет" и "Образът на българския туризъм по света. Туризмът като медия".

По време на форума ще бъдат експонирани и две изложби. Едната е озаглавена "Родени свободни” и показва печатни издания на българските емигранти от епохата на Възраждането. Втората е фотоизложба на Националния фонд "13 века България” "Река на толерантността”.

Гостите във Велико Търново ще бъдат запознати с  кандидатурата на региона за Европейска столица на културата през 2019 година. Предвидена е и културна програма - посещения на Царевец, Мултимедийния комплекс с восъчните фигури, исторически забележителности, аудио-визуалния спектакъл "Звук и светлина”.

Досега световните срещи на журналисти са били в Чикаго, Рим, Мадрид, Варна и Бургас, Виена, Амстердам, Хага, Букурещ и София.

Телевизия в Чикаго, вестник в Кипър, списание във Франция, електронни издания във Великобритания, информационни портали в Испания и Белгия са само част от медиите на български език, появили се през последната година. Според най-новите данни българите, живеещи извън пределите на страната, са повече от 2 млн. души. Над 150 печатни и електронни издания на български език в 40 държави отразяват битието на общностите ни зад граница. Най-многобройни са те в САЩ, Испания, Гърция, Кипър.

 

 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар