Вход | Регистрация

Споразумяха се за реставрацията на църквата "Св.св. Константин и Елена"

Храмът, който не работи повече от 30 години, отново ще се превърне в емблематична за старата столица дестинация

Споразумяха се за реставрацията на църквата "Св.св. Константин и Елена"
Снимка: Север.бг

Тристранно споразумение за стартиране на ремонтни дейности по църквата "Св. св. Константин и Елена" бе сключено между кмета на община Велико Търново Даниел Панов, великотърновския митрополит Григорий и председателя на Областната строителна камара Стоян Стоянов. Предложението на регионалната структура на строителите за реновиране на храма е съобразено с кампанията на националната камара за подпомагане със средства и работа възстановяването и реставрацията на емблематични паметници на културата.

Кметът Даниел Панов обясни, че е избрана именно църквата "Св. св. Константин и Елена", тъй като тя не функционира повече от 30 години, макар и да е част от емблематичната за Велико Търново улица "Гурко". Той се надява с възстановяването на храма не само да бъдат привлечени повече туристи, а и да се социализира района наоколо.

Проект за реставрация на църквата е изготвен още през 1983 година. Според изчисленията на специалистите реновирането би трябвало да отнеме малко над 200 000 лева. Първоначално ще бъде реставрирана фасадата, след което ще се търси съдействието на други институции, за да се извърши и работата по вътрешността на храма. От оригиналния интериор са запазени олтарът, фигурата на седналия на трон митрополит Панарет Рашев и 44 икони, които се съхраняват в Регионалния исторически музей.

До момента дейностите по възстановяването на църквата бяха спъвани заради липсата на акт за собственост, но митрополит Григорий обяви, че този проблем вече е решен. Очаква се ремонтните дейности да се извършат в рамките на календарната 2012 година.

Впечатляващата църква е построена от уста Колю Фичето през 1872 година, малко след обявяването на Българската екзархия за самостоятелна. Застроената площ на храма е 250 кв.м, като дължината е 30 метра, ширината - 15, а височината на колоните - 10,5 метра. Храмът е трикорабен, с абсида в бароков стил. Целият интериор е изпълнен с характерни за Колю Фичето мотиви - специфични корнизи, закривени кобилици и характерен способ за закрепване на зидарията, известен като "вълчи зъб". Първоначално майсторът поставя в църквата и дървени въртящи се колони, чрез които лесно може да се провери дали конструкцията на храма е стабилна. Те обаче са демонтирани и оставени за съхранение през 1982 година.

В преддверието на църквата са вградени надгробните плочи на редица местни първенци, сред които и тези на хаджи Николи и сина на Колю Фичето.

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Източник: дарик
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар