Вход | Регистрация

Търново е бил столица и на Първото българско царство

Докато Плиска се е възстановявала от разрушенията на византийците, Крум и Омуртаг са живели в Царевград

Търново е бил столица и на Първото българско царство
Снимка: Север.бг

За определен период, когато столицата Плиска е била разрушена от византийците, Крум и Омуртаг са били в Търново. Свидетелство за това са колоните с надписи на двамата владетели в църквата "Св. 40 мъченици”. Това автоматично прави града българска столица.

Тази и още много други не много известни хипотези, можете да намерите в новата книга на Панайот Панайотов, дългогодишен преподавател по история в Хуманитарна гимназия "Св. св. Кирил и Методий”. Тя бе представена снощи в Читалнята на РНБ "П. Р. Славейков”. Предназначена за учители, ученици, студенти и за всички жадни да научат нещо повече за нашата средновековна история.

Панайотов припомни, че църквата "Св. 40 мъченици” е една от най-интересните в старата столица. Тя е единствената църква, построена като базилика с шест колони. По колоните има надписи на трима владетели – Крум, Омуртаг и Иван Асен ІІ. В църквата са положени метални саркофази с пръстта от гробовете на основателите на българската държава ­ хановете Кубрат и Аспарух, и цар Ивайло. Там се намира и гробът на друг наш владетел – цар Калоян.

Какво от това? "Търново ще си остане бедничка стара столица, докато не се научим да печелим, а не да спорим, това ли е гробът на Калоян, или не”, с тъга подчерта авторът.

В своя дългогодишен труд "Българско средновековие”, авторът помества най-важните домашни и чужди извори за Българското средновековие, както и с най-интересните хипотези и нови постановки по редица проблеми на разглежданата епоха. Той се е опитал да погледне на нашата история по един по-различен начин от обичайно представеното ни в учебниците. Колкото по-далечна е историята, толкова по-трудно е тя да се разбере и разтълкува. Ето защо в книгата са изложени не само стари и отдавна утвърдени становища, но и нови хипотези по едни от най-спорните въпроси в нашата средновековна история.



Източник: Север.бг
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар