Вход | Регистрация

Филмите днес във VT Film fest "Ромският въпрос"

Филмите днес във VT Film fest "Ромският въпрос"

В програмата на първия фестивален ден на VT Film fest "Ромският въпрос" са включени три филма и концерт на оркестър "Карандила Джуниър".

Първият филм е "Мисията Амалипе" (Mission Amalipе) и ще започне в 16 часа. Много от децата в България, подлежащи на задължително образование отпадат от училище, но най-специфични са проблемите в ромската общност като ранното отпадане и липсата на мотивация за продължаващо образование. Всяка година Център "Амалипе" подкрепя училища, желаещи да преодолеят тези проблеми. Този филм е именно за това. Той представя модела, създаден от "Амалипе" и десетките училища в страната, за преодоляване на отпадането на ромските деца от училище и за превръщането на всеки ученик в победител.

"Развален телефон" (Chinese whispers) е заглавието на филма, който ще бъде представен от 18 часа. Той е заснет във Велико Търново, а режисьор е Елица Петкова. "Те са мръсни. Те крадат. Те са необразовани." - Това са най-често формулираните определения, свързани с ромите в България. Голяма част от българите се чувстват несправедливо третирани. Неприязънта им кьм ромите се засилва от нарастващия национален афект и гордост от това, да бъдеш етнически българин. Същевременно една голяма част от интегрираните роми в България прикриват корените си, страхувайки се от предразсъдъците, с които се сблъскват в противен случай. Български националисти, представители на ромския етнос, политици, пенсионери и ученици споделят възгледите си пред камерата. Някои от тях се чувстват застрашени и използвани, други – дискриминирани и подтискани. Едно нещо свързва двата полюса: и двете страни се възприемат като жертви в собствената си родина – България.

От 19:30 часа за първи път в България ще бъде представен филмът "Забравеният геноцид. Ромите в Европа през Втората световна война" (The Forgotten Genocide. Europe’s Gypsies in World War II). Това e първият документален филм, който разглежда преследването на синти и рома в европейски мащаб, хвърляйки нова светлина върху тяхното изключване страна след страна, както и върху решаващата роля на "науката за расите” за нацистката политика. Разкривайки разнообразието от социални и национални традиции, които съставят изключителния ромския светоглед, филмът отхвърля расисткия стереотип за "номадски народ без държава". Съдбата на европейските синти и рома семейства е разказана чрез една необикновена колекция от редки архивни записи и безкомпромисни исторически изложения, съчетани с  разкази на оцелели. Този забележителен филм съпоставя мрачната политическа история с лъчезарната жизненост на оцелелите.

Прожекциите на филмите ще се проведат в клуб "Таралеж", ул. "Поп Матей Преображенски" 2, на Самоводката чаршия. След филмите зрителите ще могат да се включат в дискусия с организаторите по въпроси, свързани с тематиката на фестивала.

Оркестър "Карандила Джуниър" ще свирят на открита сцена до Художествена галерия "Борис Денев", в близост до паметника на Асеневци.

Оркестърът се състои от 16 момчета на възраст от 8 до 16 години. Те са родом от Сливен и по-специално от най-голямото гето в града – квартал "Надежда”. Двадесетхилядното ромско гето е известно с високото ниво на престъпност, кражби и неграмотност. На пръв поглед момчетата от "Карандила” не се отличават с нищо от останалите деца, но те са необикновени. Не защото произхождат от това капсулирано общество, не защото са избрали пътя на музиката, а заради размера на мечтите си. Техните ръководители вярват, че чрез музиката децата ще успеят да разчупят стереотипа и предразсъдъците, наложени в обществото.

Музиката, която "Карандила Джуниър” правят, е изключително различна от това, което хората очакват да чуят от ромска формация. Техният художествен ръководител Ангел Тичалиев експериментира с автентичните ромски ритми, класическият джаз, латино, както и български народен фолклор. Идеята на мениджъра на групата Амброл Иглеников е децата да изберат професионалния път на музиката и след завършване на средното си образование да продължат да учат в Музикалната консерватория в София.

__________________________________________________________________________________

Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар