Хайде на Лазаровден в „Етър“!
Снимка: АЕК "Етър"
Възстановка на един от най–хубавите народни обичаи – Лазаруване, чиито песни-благопожелания имат характер на вербална магия, целяща щастие и берекет, ще бъде направена на 27 април /събота/ от 11:30 ч. в Архитектурно етнографски комплекс "Етър”.
Посетителите ще могат да наблюдават пролетния момински обичай, в който ще участват само моми (от 8-9 до 16-17 години). Лазарки ще са момичета от Националната Априловска гимназия в Габрово.
Според народните представи Лазаровден е денят на нивите, пасбищата и горите. Лазарките обикалят из засетите ниви, където също изпълняват песен–пожелание. Жените омесват питки, прекаждат обреден хляб—погача и чакат гости.
На този ден лазарките ще обикалят къщите в АЕК "Етър", като във всяка една те ще изпълняват песни, пожелавайки плодородие. Стопаните им раздават от погачата с мед и плодове, за да има берекет. Даряват ги с яйца и дребни пари.
Накрая момите отиват на реката и пускат по течението на водата приготвените венчета от върба. Чието венче, излезе най-напред по течението на водата, тази мома става кумица, кръстница. Тя повежда моминското хоро и правото да подготви лазарките следващата година.
Всички моменти от обичая Кумичене се придружават от съответни обредни песни, в които преобладават мотивите за качествата на моми и ергени, за любовта между тях, за предстояща женитба.
Според народното поверие, девойка, която е лазарувала и се е кумичила, не може да бъде похитена от змей. Тя вече има право да се моми, да очаква сватове и да се ожени.