Ще възстановяват движението "Съхрани българското"!?
За това ще настоява експрезидентът Георги Първанов
Да се възстанови археологическото движение "Съхрани българското" на хълма Трапезица ще настоява експрезидентът Георги Първанов. Това обяви във Велико Търново самият той, в рамките на създадената от него дискусионна мрежа. Докато беше държавен глава Първанов се ангажира да популяризира разкопките в старите български столици, на които в помощ на учените археолози бяха студенти и ученици.
"Темата за културно-историческото минало и мястото, и значение му формира образа на българското в Европа и по света. Затова това трябва да е държавна политика - ангажимент в подкрепа на учените при реставрацията на историческите обекти. Чувствам се съпричастен с движението, затова усилията ми ще са да се почне отново работа по хълма по разкриване и социализирането му. Ще потърся обществена подкрепа за това. Думата ще имат и учените", обяви бившият президент. Той проведе във Велико Търново среща-разговор за политиките в сферата на културно историческото наследство с участието на историци, археолози, музейни работници, учени, общественици и представители на местната власт.
От своя страна известния археолог проф. Николай Овчаров предложи своите и на местния проф. Хитко Вачев две идеи. Първата е да се създаде концепция за развитието на Велико Търново като средновековна столица на България. В нея ще се включват обектите - Царевец, Трапезица, квартал Асенов и обектите около старата столица. Втората идея е да се направи туристически маршрут, който да обхваща и манастирите около Велико Търново - Преображенски, Св. Троица, Килифаревски и др. За Преображенската света обител има идея да се започнат археологически разкопки и разкриване на Сревновековния манастир, който не е проучен.
Припомняме, че идеята за създаването и наименованието на клубовете "Съхрани българското” се роди през лятото на 2005 г. По време на първите бригади за почистване на старите български столици Плиска и Преслав, организирани по инициатива на президента Георги Първанов.
На 1 ноември 2005 г. в София под това мото бе организиран първият младежки национален събор "Съхрани българското. Бъди българин”, в който участваха ученици и студенти от цяла България. Под това име се организрат клубове. Името "Съхрани българското” е с цел да се ангажират различни държавни и граждански институции и организации в опазване и популяризиране на културата, историята и природа на България.