Вход | Регистрация

7 май - Ден на радиото и телевизията

7 май - Ден на радиото и телевизията
Getty Images

На днешната дата в България и Русия се отбелязва Денят на радиото и телевизията. На 7 май 1895 г. руснакът Александър Попов получава признание за откритието си - уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. Той демонстрира изобретението си пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург, с което разширява значително възможностите за комуникация чрез радиовълните.

В Русия 7 май е Ден на радиото, а у нас солидарно се празнува като Ден на радиото и телевизията. Символ за страната ни на технологичния напредък в началото на 20 век е телевизионната кула в София, която излъчва програмите на всички ефирни телевизии и на още 11 радиа. Тя е построена през 1959 г. и е била най-високата сграда в столицата със своите 120 м.

С построяването на телевизионната кула започва и излъчването на телевизионен канал за първи път в България през 1959 г. - 30 години след широкото практическо приложение на телевизията в Германия. Самото създаване на системата за телевизия става постепенно в няколко поредни години от 1925 г. до 1927 г., когато учени от цял свят дават своя принос за усъвършенстване на тази система, за да се стигне до осъществяването на първото далечно предаване на подвижно изображение по кабел между градовете Вашингтон и Ню Йорк, направено от американецът Хърбър Юджин Айвс. Кинескопът пък е измислен от американския откривател от руски произход Владимир Козьмич Зворыкин през 30-те на 20 век.

Интересен факт е, че телевизията с висока разделителна способност, доста актуална днес, е измислена и ползвана за военни цели още през 1940 г. Тя се ползва за първи път в Берлин, Германия, за шпиониране на самолети.

Според класация на американската неправителствена организация "Фрийдъм хаус" България е на 78-о място в света по свобода на медиите, съобщава Българко национално радио (БНР). 

Класацията е част от доклада "Свобода на медиите - 2013" на организацията, оценяваща състоянието на медиите в България като частично свободно. 

В глобалната класация, страната ни е поставена непосредствено пред Монголия - на 77-мо място сред 196 държави. За района на Централна и Източна Европа и бившия Съветски съюз страната ни е на 11-то място от общо 29 страни.

Корупцията, организираната престъпност, сивата икономика, недостига на прозрачност, дискриминацията и все повече концентрация в медийната собственост – това продължават да бъдат основните проблеми на България, според годишния доклад.

Цитиран е европейският доклад за напредъка на страната, в който е установено, че процентът на оправдателните присъди е несъразмерно висок в частта "дела за корупция срещу високопоставени държавни служители". В същото време броят на делата рязко е намалял през 2011 г., отбелязва "Фрийдъм хаус". 

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар