900 екземпляра в битка за най-добрия
Те участваха в XI-та традиционна изложба на декоративни гълъби в дните от 28 ноември – 1 декември във Велико Търново
Снимка: Север.бг
900 екземпляра "приюти" Двореца на културата и спорта във Велико Търново по повод XI-та традиционна изложба на декоративни гълъби в дните от 28 ноември – 1 декември.
Това бяха птици от 40 породи, на 90 изложители от цялата страна. Сред тях интересните и красиви - индийска мока, сатинети, блондинети, немска монахиня, омурташки червен, ростовски, волжки червен, чилик червен, огледален ролер, русенски черен, омски, английски кариер, английски индианец, седлат гушест и др.
Една от породите, която за първи път участва в изложбата бе чилболия. Рядка, селектирана в Русенския край. Трудна за отглеждане птица, няма аналог. Според русенските селекционери това е най-интересната порода гълъби. В миналото птиците са били отлични летачи, което качество почти са загубили, поради това, че не се отглеждат на свобода и не се тренират.
Гълъбите имат специфично летене - бързо набират височина и след това започват акробатичните премятания. Има екземпляри, които се преобръщат и от 1 м височина. Гълъбите от породата притежават специфичен глас - приглушен, с много ниски тонове, излизащ като че ли дълбоко от гърдите. Походката на гълъбите е грациозна, като ефектът се подсилва от много късите крака и дългото тяло. Създава се впечатление, че гълъбите пълзят по земята.
"Много качествени птици, много високо ниво, най-добрата изложба за България", кратко и ясно обясни за поредното успешно издание на изложението, великотърновецът Сашо Кирчев, главен организатор и председател на Дружество на природолюбителите и гълъбовъдите "Боляри" и зам.-председател на "СГПР".
"Освен, че се увеличава броят на изложителите, увеличават се и жените-любителки на гълъби. Тази година участваха 4 дами. Това са Биляна Ефтимова от Омургат, Иванка Златева, с. Осмер, Преслав, Тодорка Савова, с. Равда, Несебър и Весела Брънзелова, с. Еленово, Нова Загора", посочи Кирчев. По думите му, жените имат усет към красивото и много се радва, че и те вече се включват в отглеждането и грижите по това трудното и скъпо хоби.
Самият Кирчев има над 200 гълъба от три породи – ориенталска мевка, китайска чайка и пощенски гълъби. Преди две седмици той и колегата му от Бургас Драго Пенев се завърнаха с две изключителни награди от международно изложение за ориенталски мевки в Германия. Спечелиха максималните 97 точки за своите екземпляри, които се съревноваваха с над 600 гълъби. Това е поредният упех за българите в чужбина.
1003 са официално признатите породи гълъби в света. От тях 6-7 са българските, напомни Кирчев. 32 са признатите у нас. Всички породи произлизат от дивия скален гълъб.
Сред победителите – шампиони с максимален брой точки 97 т. от изложенитео във Велико Търново от Севера са :
Димитър Станчев – блондинети – Русе
Димитър Станчев – сатинети – кафяв – Русе
Теодор Стефанов – белослатински двукачулен – жълт – Русе
Димитър Магеранов – ростовски – черен – Ловеч
Димитър Магеранов – новочеркаски – бял с черна опашка – Ловеч
Георги Кръстев – индийска мока – червен – Севлиево
Ивалин Петков – огледален ролер – червен – Горна Митрополия.
Поредното издание на изложбата на декоративни гълъби в старата столица е и V клубна изложба на млади структурни гълъби, IX обща изложба на "Национален клуб ориенталски мевки" и II годишна изложба "Клуб Русенски гълъб".