Вход | Регистрация

Бактерия прави гориво от рециклирани вестници

TU-103 щамът преработва целулозата във високоенергиен бутанол

Бактерия прави гориво от рециклирани вестници
Снимка: sxc.hu

Учени от университета Тулейн в Нови Орлеанс, САЩ са открили нов щам на бактерия, наречена TU-103, която може да използва хартията, за да произвежда бутанол, информират от учебното заведение, пише iNews.

Бутанолът е биогориво, което успешно може да служи като заместител на бензина. В момента учените експериментират с голям успех със стари броеве на местните ежедневници в Ню Орлиънс - Times Picayune и New Orleans venerable daily newspaper, които се оказват много удобни за целта.

TU-103 е първият бактериален щам от природата, който сега произвежда бутанол директно от целулоза. "Целулозата се среща във всички зелени растения и е най-често срещаният органичен материал на Земята. Ето защо преобразуването ѝ в бутанол е мечта на мнозина", обяснява молекулярният биолог Харшад Валанкар и допълва, че само в САЩ годишно се изхвърлят 323 милиона тона целулоза, които да се преработят в бутанол.

Бактерията TU-103 била открита за първи път в животински отпадъци и след това е била култивирана за производството на бутанол директно от целуза. Тя е единственият щам на нишковидна бактерия, който може да извършва това в присъствието на кислород, който убива всички останали бактерии, произвеждащи горивото.

В ролята си на биогориво бутанолът е по-добър от етанола (произвеждан от захар от царевица), тъй като с него може да се захранват съществуващите двигатели, без да се налага модификацята им. Бутанолът може лесно да бъде транспортиран през съществуващите тръбопроводи, по-малко корозивен е, съдържа повече енергия от етанола за единица обем и отделя много по-малко вредни емисии в атмосферата.

 

 



Източник: iNews
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар