Българското кино става на 99 години
Честит празник на всички киноработници
Снимка: Thinkstock/Guliver
На днешната дата през 1915 година е излъчен първият български филм "Българан е галант" на режисьора Васил Гендов. С Държавен указ през 2005 година денят се отбялязва като Ден на българското кино и празнуват всички, работещи във филмовата индустрия, а покрай тях и на милионите зрители и почитатели на качествените български филми.
Режисьор на кратката няма комедия "Българан е галант" в стила на Макс Линдер е Васил Гендов, който играе и ролята на Българан. Лентата предизвиква огромен интерес сред хората на изкуството в България. Първата й прожекция се състои в Модерен театър в София. Филмът е със забавен сюжет и разказва историята на мъж, който среща на улицата млада дама и започва да я ухажва. Първоначално държаща се дистанцирано, тя привидно е очарована от Българан, когато той й подарява цвете. Обожателят е поканен да я придружи до пазара.
Той го прави с удоволствие и с готовност плаща всичките й покупки. После ухажорът завежда "избраницата на сърцето си" в луксозно заведение и отново аристократично плаща сметката. Когато младата жена му позволява да я придружи до дома й, той вече е уверен в успеха на начинанието си и покорно носи покупките.
Каква е изненадата на Българан обаче, когато пред къщата чака съпругът на дамата, който небрежно му благодари и му дава дребна монета, помисляйки го за момче за всичко!?
Както е нормално за епохата, "Българан е галант" е черно-бял и ням филм. Освен режисьор, Васил Гендов е сценарист и изпълнител на главната роля. Останалите персонажи са пресъздадени от Мара Миятева-Липина (младата дама), Ангелов (съпругът), Антон Делбело (клиент в ресторанта), Методи Станоев и Тодор Стамболиев (минувачи). Смята се, че лентата е изгубена и от нея са запазени само няколко кадъра. През 1998 година режисьорът Юлиян Минков прави римейк на филма.
Васил Гендов е български режисьор, сценарист и актьор, роден на 24 ноември 1891 година в Сливен. Той завършва висша театрална школа във Виена, където е повлиян от творчеството на един от най-значимите режисьори на ранното кино - французинът Макс Линдер. След като специализира в Берлин, Васил Гендов се завръща в България и през 1920 година става директор, режисьор и актьор в Софийския пътуващ театър. Той е създател и на първата българска "филмопроизводителна кооперация" "Янтра филм", както и един от инициаторите за соноваването на Съюза на кинодейците в България (1931 година). През 1948-а участва в осоваването на Музея на българската кинематография. Освен на "Българан е галант" Васил Гендов е автор на десетина други заглавия, сред които и първият български филм със звук "Бунтът на робите" (1933 година). Той написва и мемоарна книга, озаглавена "Трънливият път на българския филм".
Васил Гендов умира на 3 септември 1970 година в София.