Вход | Регистрация

Две от най-значимите влажни зони в Русенско са част от НАТУРА 2000

Две от най-значимите влажни зони в Русенско са част от НАТУРА 2000

"Комплекс - Калимок" и "Остров Пожарево", едни от най-значимите влажни зони на територията на РИОСВ - Русе станаха част от общоевропейската екологична мрежа НАТУРА 2000. Заповедите на обявяване на двете зони са публикувани в държавен вестник (бр. 108/19.12.08 година). Общо за трите области Русе, Разград и Силистра са определени 11 защитени зони по Директивата за птиците. Остава обявяването на ЗЗ "Лудогорие". Нейната територия е площ 913 хил. дка.
ЗЗ "Остров Пожарево" (BG 0000237) е разположена в землищата на гр. Тутракан, с. Пожарево и с. Дунавец с обща площ 9 757,903 дка. Дунавският остров е включен в списъка на орнитологично важните места в България и е обявен с цел да се запази естествената заливна гора от върба (Salix spp.) и бяла топола (Populus alba) и гнездовите колонии на редки и застрашени за страната видове птици. Той е със световно значение като гнездовище на глобално застрашения малък корморан (Phalacrocorax pygmeus).Тук са намерили убежище и ред други водолюбиви видове птици, като бял лопатар (Platalea leucorodia), сива чапла (Ardea cinerea), голяма бяла чапла (Egretta alba) , нощна чапла (Nycticorax nycticorax), малка бяла чапла (Egretta garzetta) и гривеста чапла (Ardeola ralloides). Защитената територия обхваща най-източната част от остров Пожарево и целия остров Малък Пожарево. Те са ситуирани срещу едноименното село и могат да бъдат достигнати по вода с лодка. През лятото, когато нивото на река Дунав спадне, по образувалите се пясъчни коси се наблюдават големи групи от малък корморан (Phalacrocorax pygmeus), а често може да бъде видян и планиращ над водата къдроглав пеликан (Pelecanus crispus).
ЗЗ "Комплекс - Калимок", с код BG0002030, попада на територията на две области - Силистра и Русе. Разположена е в землищата на селата Ряхово, Бабово, Бръшлен и Голямо Враново, община Сливо поле, област Русе и Цар Самуил, Нова Черна, Старо село и Тутракан, община Тутракан, област Силистра с площ 94 184,527 дка. Целта на обявяването й е опазване и поддържане на местообитанията на Червеногуш гмурец (Podiceps grisegena), Черноврат гмурец (Podiceps nigricollis), Mалък корморан (Phalacrocorax pygmeus), Къдроглав пеликан (Pelecanus crispus), Голям воден бик (Botaurus stellaris). Възстановяване и поддържане на екстензивното управление на влажната зона за постигане на благоприятен природозащитен статус на белооката потапница, малкия воден бик, голямата и средната пъструшки и белобузата, белокрилата и черната рибарки, както и възстановяване естествените заливни гори на островите и поддържане на водния баланс на заливните територии.
В заповедите на обявяване на зоните са включени по-леки режими, в сравнение с тези, в заповедите за обявяването им като защитени местности. За двете зони отдавна се полагат природозащитни и възстановителни действия. Защитена местност "Калимок-Бръшлен" има също План за управление.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар