Вход | Регистрация

Как да опазим и представим цифрово културното ни наследство?

Това разискват участниците на международната конференция, провеждаща се във Велико Търново

Как да опазим и представим цифрово културното ни наследство?
Снимка: Север.бг

Вчера във Велико Търново започна международна конференция на тема "Цифрово опазване и представяне на културното и научно наследство".

Първият по рода си форум цели да популяризира иновации, проекти и технологични разработки в областта на цифровизацията, документирането, архивирането, представянето и запазването на световно и национално културно и научно наследство.

Акцент е поставен върху осигуряването на отворен достъп до цифровизираното национално културно наследство и следването на устойчиви политики за продължаващо му цифрово съхранение и опазване.

В конференцията участват български и чуждестранни експерти от обществени и специализирани библиотеки, музеи, галерии, архиви, центрове, изследователски институции и университети

Предвижда се да бъдат демонстрирани иновативни технологични разработки и прототипи, в т.ч. цифрови хранилища, цифрови архиви, виртуални музеи и цифрови библиотеки, резултат на много добри практики и постижения в областта.

Четири изложби са открити по повод на конференцията. Две от тях са подредени в Конака. "Между Бога и хората" представя постери на камбани от църкви и манастири в България. "Астроинформатика" съдържа дигитализирани материали, свързани с астрономически открития, правени в началото на миналия век докъм 70-те години на фотографски плаки. Астроинформатиката е нова област в науката и в някои чуждестранни вузове тя вече фигурира като учебна дисциплина.

Дигитализиран фолклорен архив на проф. Тодор Джиджев е показан в Регионалната библиотека. Фолклористът е успял да събере и нотира около 1000 песни, които са качени на съвременни музикални носители. Гостите на експозицията ще могат да видят нотите, текстовете и да чуят песните.

Веднага след него започва дигитализацията и на културното наследство, оставено от Васил Стоин. През 1925 г. той е започнал да събира български народни песни и до 70-те години на миналия век е успял да запише 40 000. Събрал ги е в осем уникални тома, три от които в момента са изложени в библиотеката.



Източник: Вестник "Борба"
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар