Вход | Регистрация

Монтираха гнездо за малки соколчета

Изградена е защитна мрежа като част от конструкцията на гнездото, която гарантира сигурността на птиците

Монтираха гнездо за малки соколчета
Снимка: Булфото

Клетка с диаметър 1,5 м. разположиха на скала в Национален парк Централен Балкан. Тя трябвало максимално да се доближава до естествените условия за гнездене на ловни соколи.

Донесени от други държави, малки соколи на 25 дена, ще бъдат настанени в гнездото. Когато станат на около 35 дни, те ще бъдат маркирани с орнитологични пръстени и сателитни предаватели. В подходящата за напускане на гнездото възраст за вида, част от предпазната мрежа ще бъде отстранена, което ще позволи на младите птици свободното излитане и влитане в гнездото.

Изкуствено ще подхранват малките чрез ръкав, докато птиците не придобият необходимия опит сами да си набавят храна.

Легенда свързва ловния сокол с места от територията на днешния Национален парк. Някога, назад във времето, османски велможа обичал да ловува със соколи. По негова заповед две семейства, заселени в местността Гарга манастир – обградена почти отвсякъде с отвесни скали, отглеждали и обучавали ловни соколи.

Ловният сокол е вторият по големина сокол в света. Той ловува както гризачи на земята, така и птици във въздуха. Предпочитаната плячка на повечето двойки е лалугерът. Ловният сокол може да използва за храна и други видове дребни гризачи, както и средни и малки по размер птици. Започва атаката си най-често кацнал на дърво, скала или друга подходяща позиция, с необходима височина и добър обзор. Често ловният сокол отмъква плячката на други видове грабливи птици.



Източник: zagabrovo.eu
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар