Отговори и спечели! - кой е победител
РБ "Проф. Беню Цонев" - Ловеч
Професор по какво е писателят Димитър Димов?
Това ви попитахме миналата седмица във втората ни игра с библиотеките от Севера. Радваме се, че не ви затруднихме особено и че сте слушали внимателно в часовете по литература или пък знаете как да боравите с книгите и интернет.
Получихме доста отговори и на сайта, и на страницата ни във "Фейсбук", повечето верни, други - непълни. Но знаещите се оказаха наистина много - 32-ма, които познаха, че писателят Димов е всъщност и професор по анатомия на гръбначните животни.
На лотариен принцип избрахме победителя, който в този кръг е Христо Иливанов. Каним го да се свърже с нас, за да си получи наградата, която и този път е книга.
Пълна информация за това, кой е Димитър Димов и какви са били интересите му освен литературата любезно ни предоставиха нашите партньори в това издание на играта - РБ " Проф. Беню Цонев" - Ловеч.
За любознателните ето пълна информация:
През 1934 година Димитър Димов завършва Ветеринарно-медицинския факултет и е изпратен като ветеринарен лекар отначало в село Борима, Троянско, а после в селата Ваксево, Кюстендилско и Кнежа, Белослатинско, а оттам отива на работа в изследователски институт в Бургас.
През 1939 година с конкурс е назначен за асистент в Катедрата по физиология на домашните животни. Като асистент в тази катедра заминава на специализация в прочутия институт по хистология и морфология в Мадрид "Рамон и Кахал” и с една малка испанска стипендия и своята асистентска заплата престоява в Испания през цялата 1843 до април 1944 година.
Заедно със своите занимания в института при известния професор хистолог и морфолог дон Хулиан Сан Сибанец Димов се запознава с испанската литература и култура. В един от испанските културни вестници печата статия върху "Съвременна българска литература”.
След завръщането си в България е мобилизиран като ветеринарен лекар и изпратен в Беломорието. През 1947 година е избран чрез конкурс за редовен доцент в Катедрата по анатомия на домашните животни. През 1950 година е доцент в новооткрития Агрономически факултет в Пловдив, където чете лекции по четири дисциплини: анатомия на домашните животни, физиология, зоология и хистология.
След 1953 година Димов се връща в Софийския ветеринарен факултет и става професор в Катедра по анатомия на домашните животни по анатомия, ембриология и хистология на гръбначните животни, а от 1954 година до края на живота си - професор титуляр на същата Катедра в Зоотехническия факултет.
Като научен работник, педагог и изследовател Димитър Димов издава следните научни трудове:
1. Върху два случая от разнообразни уродства при свински фетуси. Годишник на ВМФ, т. XVIII, 1942 г.
2. Принос към макроглията на малкия мозък у агнето. Годишник на ВМФ, г. XXI , 1945 г.
3. Полов кръг у овцата. Тубарен кръг. Годишник на Агрономическия факултет, Пловдив 1948
4. Теория на отражението в биологията. Известия на Института по философия при БАН, Т.1, 1954
5. Анатомия на домашните животни, София , 1957
6. Проучване върху микроскопическия строеж на кожата и качеството на вълната у кръстоски между местната карнобатска овца и някои мериносови породи всравнение с изходните породи. Научни трудове на Зоотехническия факултет, т. 8, 1959.
7. Върху микроструктората на кожата у агнетата близнаци и единаци и изменението й до 4-5 месечна възраст. Научна трудове на Зоотехническия факултет, т. 11, 1961
Доцент в Селскостопанската академия (1949-1952). Проф. по анатомия, ембриология и хистология на гръбначните животни във ВСИ в София (1950). Председател на СБП (от март 1964 до смъртта си).
Д. Димов е автор на над 20 научноизследователски труда, а след 1966 в архива му са открити нови планове и ръкописи за 2 книги върху теория на отражението.
От 1942 Д. Димов сътрудничи с разкази, пътеписи, откъси от романи и драми във вестниците "Литературен глас", "Литературен фронт", "Мир", "Народна култура'", "Отечествен фронт", на списанията "Септември", "Театър". Творбите му го представят предимно като майстор на психологическия и социалния роман.
Успоредно с научноизследователската и педагогическата си дейност Димов издава и своите литературни творби: в 1938 г. излиза от печат първият му роман "Поручик Бенц”.
_______________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg
РБ Проф. Беню Цонев"