Вход | Регистрация

Откриха Първото национално биенале на рисунката в Търново

Творби на повече от 15 художници от цялата страна участват в експозицията

Откриха Първото национално биенале на рисунката в Търново
Снимка: Север.бг

Първото биенале на рисунката във Велико Търново вече факт. В Изложбени зали "Рафаел Михайлов" е организирана изложба, носеща конкретна насоченост - рисунката и рисуването като процес.

Организатори и реализатори на културната амбиция на града - да има свое биенале, са Общината, Съюзът на българските художници, ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" и Министерството на културата.

По думите на проф. д. изк. Свилен Стефанов, който откри биеналето, "всичко започва първо с рисунката - и живописната картина, и концептуалният проект се проявяват чрез непосредствената аура на скицата".

Повече от 15 художници от различни краища на България участват в "първата копка на подобно начинание". Сред авторите се открояват имената на Анета Дръгушану, Иван Бочев, Иван Нинов, Любомир Каралеев, Даниел Дянков, Лаура Димитрова, Пенка Минчева, Димитър Рашков, Цани Василев, Николай Бузов, Спартак Паскалевски, Христо Цацинов, Татяна Антонова, Галина Цветкова, Мирела Караджова и др.

Рисунките, изложени в експозицията, не са представени като помощна форма на живописта, графиката, обучението или нещо друго, а са самостоятелен акт на изразяване. Именно този индивидуален изказ на чувства, емоции, характер и душа, бяха оценени от компетентно жури, което присъди три награди:

Галина Цветкова получи наградата на Община Велико Търново за платната си "Ю 1" и "Ю 2", Любомир Каралеев бе награден от Съюза на българските художници за черно-бялата "Композиция 1 и 2" , а на Пламен Братанов бе връчена наградата на Великотърновския университет за "Точка на пресичане".

"Винаги е ценно човек да види нещо ново, да помисли върху емоциите, вложени в картините, върху характера на художниците - мен това ме привлича в изкуството", сподели със Север.бг Стоян - един от малкото "неорганизирани" посетители на изложби, които обичат да си "сверяват културния часовник".

За хора на изкуството като Анита, които изучават същността на рисунката и вътрешния й свят, посещението на биеналето е и чисто професионално - да види работата на свои колеги-художници, но и да намери себе си.

Експозицията ще остане подредена до 12 октомври.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар