Вход | Регистрация

Представят обичаят "Кьорава кобила" в Латвия

Представят обичаят "Кьорава кобила" в Латвия
Община Долна Митрополия

Младежи от община Долна Митрополия ще представят българския обичай "Кьорава кобила" в гр. Салагрива, Латвия. Участието е по проект "Маскени традиции", финансиран по програма "Европейски граждани".

Събитието ще се проведе от 6 до 14 февруари. Ще пътуват 18 представители от общината, а участниците са избрани по най-атрактивен костюм и най-забележително представяне в обичая "Кьорава кобила", провеждан всяка година на 7 януари.

Ръководител на групата е Таня Николова - началник, отдел "Разработване и управление на проекти и програми", творчески ръководител е Силвия Деянова - председател на настоятелството на НЧ "Неофит Рилски 1872" Тръстеник.

Програмата на "Маскени традиции" съчетава елементи от традиционната и съвременната култура на участниците.

Обичаят "Кьорава кобила" е характерен за плевенското село Тръстеник. Ритуалът се свързва с легенда за спасяването на тогавашното село Марашки Тръстеник от турско разорение, която е записана и съхранена от читалищния деец Симеон Кънев.

Легендата разказва, че по време на турското робство селото плащало данъците си в коне. Кобилата на селянина Иван била много стара и ослепяла. Дожаляло му за нея, не искал да я убива, завел я в полето и я пуснал. След време избухнала епидемия, която покосила всички коне в селото. На 20 януари (Ивановден по стар стил) пред портата на Иван кобилата се появила с няколко малки кончета. Благодарение на кончетата тръстеничани отново развъдили конете в селото и платили данъка си към Османската империя.

От този ден нататък на Ивановден младежи се преобличат в маскарадни костюми и пресъздават образа на кобилата и нейните кончета за здраве и берекет на населението. Празникът е възприет и от други населени места в община Долна Митрополия и се празнува и до днес.

 

 

Присъединете се към Sever.bg във Facebook, за да следите всичко, което публикуваме.



Източник: infoPleven
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар