Вход | Регистрация

Топкулинар дойде в Търново за рибна дегустация

Иван Звездев бе водещ на дегустацията в старата столица по проект под мотото "Вкусна рибка за златен живот"

Топкулинар дойде в Търново за рибна дегустация

Екипът на Община Велико Търново продължава с атрактивното представяне на проекта  от Програмата за развитие на сектор "Рибарство", който преминава под мотото "Вкусна рибка за златен живот". Целта му е да покаже полезността на рибата като храна.

За втората част от промоцията му бе поканен Иван Звездев, популярен с предаването "Бон Апети" и "Кухнята на Звездев", който бе водещ на дегустацията в старата столица.

"Този проект може да помогне на много хора да започнат своя бизнес”, посочи той.

Кампания ще се проведе и в по-малките населени места на общината, в които ще се проведат празници на рибата. Всички социални заведения в общината ще бъдат ползватели на дейностите по проекта и ще опитат от вкусните рибни продукти и продукти от аквакултури.

В дегустацията днес участваха кметове, представители на ключови институции по провеждането на кампанията, неправителствени организации, целеви групи - бизнесмени, диетолози, представители на социални заведения, представители на здравни институции на територията на общината.

Иван Звездев: "Добрият готвач служи за седем лекари"

Г-н Звездев, какво е място на рибата в традиционната българска кухня?

Не е челно. Дори и край морето не е основната храна. Но вече се забелязва тенденция към увеличаване на консумацията й. Видно е от това, че има повече магазини за прясна риба. Съответно цената на най-масовото месо - свинското започна да пада. А рибата е по-скъпа от месото, защото има повече разходи за отглеждането й, за транспорт. У нас се внася основно рибата. На изчезване е в нашето море, затова политика на държавата трябва да се промени. Пагубно е положението. Може да го каже всеки рибар. С траловете по дъното, с цел да се уловят повече калкани, те ги унищожават.

1193440

А традиционните ястия и начините на приготвяне?

Българинът е традиционалист. Фокусира се върху пържената риба. Тя е по-ароматна и най-вкусна, но не най-полезна. Ние сме свикнали за Никулден да консумираме риба или когато ходим на море. Защото, когато си около водоем  предполага да се хапва риба, а не пържола. Скарата също става популярна. Богата е кухнята в регионите, където има реки и море. Огромно е разнообразието. Но в национален мащаб хората  не знаят за рибата, колкото всеки регион поотделно.

В предаванията си опитвате ли да наложите този рибата и рибните продукти?

Опитвам се, но хората като видят рибно ястие, го подминават. Ние имаме хилядолетни традиции да консумираме месо, но с времето бавно се променят, а и не е нужно. Каквото харесва човек, това консумира. А и ние не сме морска държава. Нашият бит е различен, свързан е със свинското месо. Ние направихме едно предаване от Норвегия, за да покажем местните как добре изглеждат, а те основно консумират риба - сутрин, обед, вечер. Рибата е вкусна, ароматна и отнема по-малко време, за да се приготви, отколкото други меса. Хитът там е розовата сьомга. Но и бялата е хубава. Интересен момент е, че дивата е по-вкусна, защото се храни естествено, а не с добавки, както е във фермите. Казваме че най-вкусна е прясната риба, но най-вкусна е дивата риба.

1193441

Вие обичате ли риба?

Да, присъства в менюто на семейството ми. Най-много харесвам рибната глава, лаврак, калкан и черноморските риби.

Любима рецепта.

Суши, суровата риба. Тогава вкусът е уникален, но само с морските, с речните е опасно да се консумира. Със соев сос. Българинът прекалява с готвеното. Той препържва и изпича рибата. А по-непрепечената също изглежда сочна и вкусна.

Кулинарията е цяло изкуство...

Така е. Опитваме се това което показваме да "храни" зрителя с очите. Стремим се да създадем приятна атмосфера и да ги срещаме с добри хора. Да повишаваме настроението. Храната е тази която лекува. китайците са казали - "Човек се разболява през устата" и "Добрият готвач служи за седем лекари".

1193443

До споделите една лесна рецепта за нашите читатели?

Много харесвам северняшкия, плевенски начин на приготвяне. Шаранът се отваря откъм гърба, изваждат се вътрешностите, пълни с кромид лук, стафиди, ориз. Рибата обича сладостта. Най-големите рибари - норвежци и японци слагат захар. Ние наблягаме на солта. Така че шепа стафиди е добре. Много добре става и с булгур, вместо ориз. Девисил, мащерка, червен пипер се слагат още. Покрива се рибата и се пече. Така поема повече плънка рибата, като се пълни откъм гърба.

Повече снимки от събитието може да видите ТУК.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар