Търновската поща посрещна скъпи гости
Снимка: Bulphoto
30 деца посетиха пощата във Велико Търново по случай днешния Световен ден на пощата. Те разгледаха колетната служба на областния клон на "Български пощи", запознаха се с работата на служителите, участваха в разпределението на писмата и поставянето на печати върху тях.
На 9 октомври през 1874 година в Швейцария е учреден Всемирният пощенски съюз, в който сега членуват 190 държави с над 130 милиона пощенски служители. България става пълноправен член на този съюз през 1879 година.
В миналото ролята на пощенския сектор в ежедневието и неговия принос за социалното и икономическо развитие на страните са били големи и значителни. Днес пощата е леко изместена от други форми на комуникация, много по-удобни и усъвършенствани.
Първият известен пощенски документ, намерен в Египет, датира от 255 г. пр. Хр. Но дори и преди това време пощенските услуги съществували в почти всички континенти, поети от куриери, обслужващи крале и императори.
С течение на времето, религиозни ордени и университети прибавят свои собствени системи за обмен на новини и информация. Специални станции са създадени по маршрутите на куриерите, за да се ускори доставката на дълги разстояния.
През 17 и 18 век, размяната на поща между държавите е уреждана до голяма степен от двустранни пощенски споразумения. Но от 19 век, мрежата от споразумения, става толкова сложна, че започва да пречи на бързоразвиващите се търговия и търговски сектори.
В Англия през 1840 г. сър Роуланд Хил установява система, при която пощенските разходи за писма трябва да се предплащат. Освен това, уеднаквяване на цените се прилага за всички писма с определено тегло, независимо от изминатото разстояние. Сър Роуланд Хил става известен и с въвеждането на първата в света пощенска марка.