Художествено студио за малчуганите в Драганово
Снимка: Север.бг
Повече от месец малчуганите от горнооряховското село Драганово имат интересно хоби през ваканционните дни. И то е - да рисуват. Техен педагог е рускинята Олга Бор, която има от две години семейна къща в населеното място. Тя доброволно се занимава с децата в художественото студио.
Кметството, начело с кметът Петър Суванджиев е осигурило флумастери, бои, скици и четки за малчуганите. А те творят на воля и "разпускат" винаги фантазията си. И макар срещите с педагога да са само веднъж седмично, в неделя, децата не пропускат да се видят за по час и пред седмицата и да се похвалят, какво са нарисували за госпожата.
От десетина начинаещи, сега желаещите са повече. Тъй като има по-талантливи в изкуството, Бор ги е разделила на групи. В началото дамата е дала воля на творческите заложби на децата, а в последствие определя теми. Така малчуганите се впускат в различни жанрове, апликират и правят оригинални неща. Педагогът само ги насочва и им помага.
"Децата са много ентусиазирани. Сами се поканват да участват в студиото. Олга Бор дори води допълнително часове, защото желаещите се увеличават постоянно. Тя умее да ги предразположи", казва кметът Суванджиев, който им е осигурил стая в кметството за творческата дейност.
Тъй като дамата е рускиня и не знае добре български език, се налага превод. За добрата комуникация помага бивша учителка, сега пенсионер от селото.
Уроците по рисуване в студиото на Бор в Драганово ще продължат до края на август. След това тя има ангажименти в Москва, Русия. Заедно с кмета, имат идея другото лято на разширят инициативата. Ще се търсят възможности за участие по проекти за закупуване на повече и разнообразни материали за студиото по рисуване.
Освен за малчуганите, кметството се подготвя трескаво и за предстоящия празник на градинаря. Тази година той ще е на 19 септември. За тогава е предвидено официалното откриване на паметника на градинарите. Монументът се прави изцяло с дарителски средства, основно от унгарски потомци на някогашни местни градинари. Той ще представя птица, кацнала върху земеделско сечиво, с което ще се символизира миграцията на известни драгановски градинари в чужбина.