Вход | Регистрация

"Няма кой да меси хляба"

До такъв извод стигнаха участниците в заседанието за държавния план-прием за учебната 2013-2014 г.

"Няма кой да меси хляба"
Снимка: Север.бг

Мащабно заседание по въпроси, свързани с приема на ученици в професионалните гимназии и училища в Област Велико Търново, се проведе днес в старата столица. На срещата присъстваха представители на РИО - Велико Търново, общините от областта, Бюрото по труда и бизнес средите.

Основна тема на беседата бе дали тенденциите в българското образование и нововъденията в него допринасят за по-нататъшното развитие на учениците и най-вече дали завършващите ще бъдат желани от работодателите кадри.

Срещата започна с презентация на инж. Розалия Личева, началник на Регионалния инспекторат по образованието. Тя представи справка за сравнение на броя ученици и учебни заведения в областта през учебните 2012-2013 и съответно 2013-2014 г.

През новата учебна година, училищата осъществяващи държавен прием след VII клас са 18 профилирани гимназии, 2 помощни училища и 20 СОУ-та. Среднообразователните училища са се увеличили с едно, а гимназиите в областта са станали с 1 по-малко. Причина за това са слетите основно училище "Св. Климент Охридски" и професионалната гимназия по селско стопанство "Марко Ангелов". Те са превърнати в 1 общо СОУ.

Важна тенденция за броя на учениците в област Велико Търново е, че децата след VII клас се увеличават във всички общини. Независимо, че този ръст е съвсем малък, все пак е забележим. Единствено община Велико Търново е с намаляващ брой ученици.

Друго относно учащите е, че осмокласниците с СОУ-тата стават все по-малко. Този факт е напълно обясним, не само заради демографската криза в страната, но и заради увеличаването на приема след VII клас.

От РИО - Велико Търново предложиха появата на нови професии в профилираните училища от следващата учебна година. Специалностите са следните: "Дърворезбар" в  ПГ по строителство, архитектура и геодезия "Ангел Попов" - Велико Търново, "Техник по транспортна техника" в  Професионална техническа гимназия "Васил Левски" - Горна Оряховица, "Химик-технолог" и "Техник по автоматизация" в ПГ "Проф. д-р. Асен Златаров" град Свищов, както и "Сътрудник в малък и среден бизнес" в ПГ по аграрни технологии "Цанко Церковски".

Основният проблем, който бе обсъден на заседанието е, че младите хора не се включват в и без това доста ограниченото ни производство. Няма желаещи и съответно обучени кадри за професии като шивачи, готвачи и хлебари. Оттук се стигна и до извода, че няма кой да меси хляба в страната.

Най-често се търсят хора в услугите, тъй като те са все още развит отрасъл, но и там положението е същото. Продавач-консултанти, сервитьори и бармани са особено нужни, но няма готови за тази работа хора. Най-вече, защото в областта тези професии не са толкова добре заплатени колкото в курортните местности.

 

 


Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар