Вход | Регистрация

Архивите на ДС "оживяват" в изложба във ВТУ

Заедно с нея се откриват и два научни конференции по проект "Преживяно минало"

Архивите на ДС "оживяват" в изложба във ВТУ
Снимка: Север.бг

Уникална документална изложба ще бъде експонирана във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" утре, 11 октомври.

Тя е гостуваща и носи името "Младежката контракултура в България на 70-те и 80-те години". Ще бъде подредена във фоайето на местната Алма матер и ще се открие успоредно с провеждащите се на 11 и 12 октомври два научни форума. Те са част от 3-годишен проект на катедра "Нова и най-нова история на България" "Преживяно минало", финансиран по Наредба №9 на Министерството на младежта и науката от август 2003 г.

В документалната изложба се съдържат интервюта и фотоси от личен архив и от Държавна сигурност. Това са младежки прояви на хипита, пънкари, хеви метъли, които са били обект на засилен интерес на Втори отдел на 6 управление на ДС. А от съвременна гледна точка обект на историческо изследване. Изложбата е създадена по проект на доц. Михаил Груев от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бе представена през март-април в галерия "Алма матер" в културния му център.

Научните срещи във ВТУ пък се очаква да съберат интереси докладчици.

Първата научна конференция е на тема "Образованието при социализма - между традицията и комунистическата идеология". Тя ще бъде открита на 11 октомври, петък, от 9.30 часа в зала "Европа" на Ректората. Втората - кръгла маса, на 12 октомври от 14.00 часа е на тема - "Историческото образование и предизвикателството през учителите през XXI век"

Първият научен форум е посветен на голямата тема за образованието в социалистическа България. Той фокусира усилията на изследователите по посока преосмисляне на близкото минало чрез разширяване на универсалните и исторически специфични характеристики на образователните институции. Преднамереният интерес на организаторите към проблемите на образованието кореспондира и с 50-годишния юбилей на ВТУ.

<< Sever.bg във Facebook >>

Участие са заявили 28 души, преподаватели от ВТУ, Софийски университет, Нов български университет, Бургаски свободен, Националния военен университет, регионалната библиотека "П. Р. Славейков", докторанти, студенти.

Целта на кръглата маса пък е да срещне минали, настоящи и бъдещи учители по история, които ще обсъдят актуални теми и проблеми, свързани с преподаването на комунистическия дискурс в рамките на историята на XX век и на най-новата история на България, предизвикателствата пред училищната история и квалификация на съвременните педагогически кадри. В дискусията ще вземат участие университетски преподаватели, учители по история и цивилизация от Велико Търново, Русе, Плевен, Пловдив и София, докторанти, студенти.

"Необходимо е да се направи един сериозен, обективен, задълбочен анализ на нашето недалечно минало. Това е потребност на цялото общество. Тя е особено актуална днес. Увеличава се интереса не само на историците, но и на културолози и политолози към този период. Появяват се качествени изследвания. Нашият скромен дял е свързан да поставим публично в една дискусия проблемите образованието в епохата на социалистическа България", поясни доц. д-р Лора Дончева от ВТУ.

По проекта ще бъде създаден и дигитален архив от устни разкази, срещи с репресирани и свидетели на комунистическия режим.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар