Архивите на ДС "оживяват" в изложба във ВТУ
Заедно с нея се откриват и два научни конференции по проект "Преживяно минало"
Снимка: Север.бг
Уникална документална изложба ще бъде експонирана във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" утре, 11 октомври.
Тя е гостуваща и носи името "Младежката контракултура в България на 70-те и 80-те години". Ще бъде подредена във фоайето на местната Алма матер и ще се открие успоредно с провеждащите се на 11 и 12 октомври два научни форума. Те са част от 3-годишен проект на катедра "Нова и най-нова история на България" "Преживяно минало", финансиран по Наредба №9 на Министерството на младежта и науката от август 2003 г.
В документалната изложба се съдържат интервюта и фотоси от личен архив и от Държавна сигурност. Това са младежки прояви на хипита, пънкари, хеви метъли, които са били обект на засилен интерес на Втори отдел на 6 управление на ДС. А от съвременна гледна точка обект на историческо изследване. Изложбата е създадена по проект на доц. Михаил Груев от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и бе представена през март-април в галерия "Алма матер" в културния му център.
Научните срещи във ВТУ пък се очаква да съберат интереси докладчици.
Първата научна конференция е на тема "Образованието при социализма - между традицията и комунистическата идеология". Тя ще бъде открита на 11 октомври, петък, от 9.30 часа в зала "Европа" на Ректората. Втората - кръгла маса, на 12 октомври от 14.00 часа е на тема - "Историческото образование и предизвикателството през учителите през XXI век"
Първият научен форум е посветен на голямата тема за образованието в социалистическа България. Той фокусира усилията на изследователите по посока преосмисляне на близкото минало чрез разширяване на универсалните и исторически специфични характеристики на образователните институции. Преднамереният интерес на организаторите към проблемите на образованието кореспондира и с 50-годишния юбилей на ВТУ.
Участие са заявили 28 души, преподаватели от ВТУ, Софийски университет, Нов български университет, Бургаски свободен, Националния военен университет, регионалната библиотека "П. Р. Славейков", докторанти, студенти.
Целта на кръглата маса пък е да срещне минали, настоящи и бъдещи учители по история, които ще обсъдят актуални теми и проблеми, свързани с преподаването на комунистическия дискурс в рамките на историята на XX век и на най-новата история на България, предизвикателствата пред училищната история и квалификация на съвременните педагогически кадри. В дискусията ще вземат участие университетски преподаватели, учители по история и цивилизация от Велико Търново, Русе, Плевен, Пловдив и София, докторанти, студенти.
"Необходимо е да се направи един сериозен, обективен, задълбочен анализ на нашето недалечно минало. Това е потребност на цялото общество. Тя е особено актуална днес. Увеличава се интереса не само на историците, но и на културолози и политолози към този период. Появяват се качествени изследвания. Нашият скромен дял е свързан да поставим публично в една дискусия проблемите образованието в епохата на социалистическа България", поясни доц. д-р Лора Дончева от ВТУ.
По проекта ще бъде създаден и дигитален архив от устни разкази, срещи с репресирани и свидетели на комунистическия режим.