В Ловеч учат младежи на активно и позитивно гражданство
В рамките на проекта "Активно и позитивно гражданство" младежи с български произход от чужбина ще се учат да отстояват правата си
Снимка: Европейска комисия
От 3 до 8 септември Ловеч ще е домакин на проета "Активно и позитивно гражданство". Проектът е финансиран по програма "Младежта в действие" и се провежда с подкрепата на Държавната агенция за българите в чужбина в партньорство с общините Ловеч и Велико Търново.
Основните дейности по проекта ще се реализират в Ловеч, където участие ще вземат 32-ма младежи с български произход от Молдова, Украйна, Унгария и България. Целта е да се насърчи младежката активност в районите, в които живеят участниците, а основните работни методи ще са обучение чрез преживяване, работа по групи и провеждане на интерактивни игри.
Откриването на проекта и представянето на участниците ще се състои на 3 септември от 18 часа в залата на Домашния социален патронаж в бл. "Вароша" в Ловеч.
В рамките на срещата ще бъдат дискутирани въпроси като например запознати ли са младите хора с правата си и умеят ли да ги отстояват. Ще бъдат обсъдени механизмите за гарантиране на основните права и свободи. Много важна е и темата за правата на гражданите на ЕС, тъй като родните страни на участниците са или част от ЕС – Унгария и България, или в тях се води обществен дебат за или против членство в ЕС – Украйна и Молдова.
По темата за доброволчеството като младежка активност е предвидено участниците в проекта да представят собствени доброволчески инициативи.
Участниците ще разкажат за трудностите, породени от етническия им произход, ще посочат различните форми на дискриминация и ще потърсят начини за реакция в случаи на дискриминационно поведение спрямо тях.
По проекта е предвидено още представяне на различните български традиции и обичаи, характерни за родния край на участниците. В обучението по грънчарство ще се включи занаятчия от Троян, който ще покаже как се правят грънци, а студенти от Националната художествена академия ще представят различни способи за дървообработка. Предвидено е и обучение по български народни танци.
Успоредно с работата по проекта младите хора ще видят забележителностите на Ловеч, ще разгледат и прочутите Крушунски водопади. Ще посетят и Велико Търново, където ще проведат дискусия за българското културно-историческо наследство.
Община Ловеч