Възпитаниците на Хуманитарна отличени в журналистически конкурс
Петият национален ученически конкурс за литературно творчество и журналистика "Стоян Михайловски" приключи
435 деца с 569 творби и 31 колектива с 60 екипа на вестници, радио- и телевизионна журналистика участваха в единствения за страната конкурс за литературно творчество и журналистика "Стоян Михайловски"- Русе.
Традиционно силно бе участието на учениците на Хуманитарна гимназия "Св. св. Кирил и Методий" във Велико Търново. Гимназистите отново бяха сред най-добрите в своята възрастова група, където затвърдиха безспорните си успехи. Участие взеха 16 ученици с 20 творби, от които два колектива – вестник и видеоматериал.
В навечерието на Деня на народните будители професионално жури от писатели, поети, публицисти и журналисти присъди награди за "ярко изразени позиции и жанрово издържани композиции".
В раздел "Журналистика" учениците от Хуманитарна гимназия грабнаха две Специални награди - на Цветина Илиева за пътеписа "Велико Търново – старата столица на културни ценности" и коментара "Паметта на българите", както и колективната награда за телевизионна журналистика – автор Ивелина Рачева и оператор Емине Садкъ – репортаж, озаглавен "Министър Сергей Игнатов изслуша лекция по египтология на десетокласника Светослав Мишев".
Единствената най-голяма награда за конкурс 2012 – Специалната награда за литературно творчество и журналистика - закономерно дойде в единайсетокласничката Емине Садкъ. Ученическият вестник "Междучасие", който вече е носител на статуетката "Стоян Михайловски" през 2010 година, тази година е отличен с втора награда.
Втора награда получиха дванайсетокласничките Александра Димитрова за пътепис и Мирослава Костадинова за фоторепортаж.
Националният конкурс се оказа добра стартова позиция за две момичета от X клас. Трета в категорията "Коментар" е Даяна Александрова, а Цветомира Соколова е трета в категорията "Очерк". Поощрение за интервю получи Мина Стефанова.
"Вече няколко години ние наблюдаваме как се ражда и развива пред очите ни едно дарование. Това са младите творчески гласове на България и творбите им допринасят за обогатяване на съкровищницата на българската литература и журналистика, защото литературното творение няма възраст", каза председателят на журито и преподавател в Русенския университет "Ангел Кънчев" и във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Руси Русев.
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg