Вход | Регистрация

Възрастни хора се разходиха виртуално из Европа

Те споделиха и свои житейски истории по проект "Подай ръка! Заедно във виртуална Европа"

Възрастни хора се разходиха виртуално из Европа
Снимка: Север.бг

Как да боравят със скайп и джиесем и как да търсят специализирани сайтове в Интернет знаят вече част от възрастните хора от Дома "Венета Ботева" във Велико Търново. На това ги научиха 16 студенти-доброволци по проект "Подай ръка! Заедно във виртуална Европа". За да се справят още по-добре, те разработиха и кратък наръчник, който връчиха на бабите и дядовците от социалната институция. Чрез насоките и наученото те ще могат да общуват по-добре със свои близки и приятели.

Проектът бе спечелен от ателие "История и памет", неформална студентска организация към катедра "Нова и най-нова история на България" при Исторически факултет на ВТУ "Св. св. Кирил и Методий". Дейностите по него се реализираха в периода май-октомври. Бюджетът е 2 900 евро, осигурени по програма "Младежта в действие". Включиха 16 младежи от 9 специалности и 15 възрастни хора.

Доброволците преминаха предварително обучение за работа и разбраха как да вземат интервюта от тях. Те трябваше да разкажат интересни случки от миналото си, спомени. Споделяха и своите житейски истории като участваха в интервюта за автобиографично разказване по темата "Да мечтаеш Европа". Въз основа на разказаното младежите подготвиха виртуални маршрути на местата на Стария континент и по света, които възрастните хора са мечтали, но не са успели да посетят в Европа по времето на комунистическия режим и Желязната завеса.

Те бяха представени пред тях като специален подарък по повод Международния ден на възрастните хора - 1 октомври и вид сбъдване на мечтите им, макар и виртуално.

Според 87-годишната Иванка Йонкова от Дома за възрастни хора "Венета Ботева", срещата с младите хора е била изключително емоционална и приятна.

"Темата по проекта ми беше много неясна, но се събрахме с младите хора, допаднахме си и прецених какво искам да им разкажа. Аз живях в друга епоха. През 1944 година, когато съветските войски дойдоха в България, една част се настаниха у нас, във Велико Търново. В дома ни беше и Галя Уляновна от Воршилоград. Другото, което разказах, бе за партизанското движение. Спомням си, бях ръководител във Вонеща вода на лагер. В момента на напускането ни се чу пукотевица в двора. След това в стаята влезе младо момче с пушка. Разбирайки, че свършва лагера, те искаха да вземат останалата храна. Разказах на студентите това, защото изучават история и мисля че ще им е интересно и полезно. Освен това се разходихме и виртуално из Европа. Видях Айфеловата кула, красиви сгради, неща които никога не съм виждала. Още ме топли споменът от тези срещи и се радвам, че има такива млади деца, които желаят среща с нас и им е приятно да бъдат с нас, възрастните", сподели още бившата начална учителка от Велико Търново.

Разказаните истории на възрастните хора се пазят в архив, а част от тях ще бъдат качени на интернет страницата на проекта.

Ателие "История и памет" съществува от декември 2011 година. Членовете му са 7 от различни специалности като История, История и география, Политология, Енология, докторанти. Те участват в различни кръгли маси, проекти и прояви на ВТУ.

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар