Вход | Регистрация

Горна Оряховица номинира за почетни граждани двама учени

Братът и сестрата физици са признати отдавна в цял свят

Горна Оряховица номинира за почетни граждани двама учени
Снимка: Север.бг

По предложение на журналисти за титлата "Почетен гражданин на Горна Оряховица" бяха номинирани физиците от Поликрайще доц. Георги Георгиев и неговата сестра Марияна Георгиева-Гроссе.

"Трябва да се говори пред обществото с какво се занимават учените, какъв е техният принос за развитието на образованието и науката в национален и световен мащаб", заяви доц. Георгиев пред Север.бг.

Той и неговата сестра са от малкото хора във великотърновска област, създали интелектуален продукт, признат в цял свят. Притежават патент за откритието на нови видове числа с приложение в радиофизиката.

Преди две години Марияна Георгиева е номинирана за титлата във Велико Търново, заради приноса в разработването на системата за нощно виждане. Работата й е била представена за наградата на президента на Германия, като едно от четирите най-високотехнологични разработки.

"Резултатите от гласуването за "Почетен гражданин на Велико Търново" тогава бяха подменени", възмущава се физикът. "Аз го твърдя и излязох с точни доводи като опровержение в медиите. Смятам, че е груба грешка на държавата да не оценява усилията на българите в чужбина. Заради своето постижение Марияна трябваше да бъде не само почетен гражданин на В. Търново, а да получи Правителствена награда".

За четирите месеца от тази година братът и сестрата имат вече две участия - в Мароко и в Рим, на Европейската конференция по антени и разпространение. Тя се счита за най-голямото научно събитие в света. Организира се за пети път под егидата и с финансовата подкрепа на Световната космическа агенция, разказва физикът.

"Това, което е радващо за нас е, че аз съм член на техническия програмен комитет на тази конференция и имам правата да влияя върху политиката на тази област от човешкото познание в Европейски мащаб. В резултат на това, на всяка поредна конференция аз съм рецензент на научните работи. Тази година рецензирах 51 работи от водещи страни в света - Бразилия, САЩ, Канада, Русия, Украйна, Израел, Германия, Великобритания".

Участието на конгрес в Мароко е първо за великотърновските учени и, както призна доц. Георгиев, очакванията им са били за нещо първично и примитивно. Но африканската страна ги е смаяла:

"Мароко е високоразвита, цивилизована страна. Науката им е на невероятно високо равнище. В България изобщо нямаме представа какво става по света и, мисля, че това е съзнателна политика на откъсване и изолиране от световните процеси, които настъпват. Арабите отделят много средства за образование. В Маракеш е направен Конгресен център, с много хотели - различна категория - за конгресен туризъм".

На тази конференция Марияна Георгиева е председател на една от секциите по вериги и устройства, което за мащаба на проявата е много голямо признание за качеството на работата й. Парижкият университет "Пиер и Мария Кюри" е един от организаторите на проявата. Участие в нея взимат много студенти от университета в Гренобъл. Но онова, което изненадва много българския учен е, че всички представители на Франция са с арабско потекло.

"На въпроса защо, ми отговориха, че във Франция има отлив на французите от науката и техните места се заемата от арабите от Мароко и от Тунис, които са много амбициозни и с големи постижения. Председателят на конференцията също беше мароканец - проф. Саид Зунди, родом от Танджер, а после професор в Париж. Оказва се, че в цяла Европа нещата се променят - на мястото на европейците идват китайци, араби, индуси. Ако в България не се вземат никакви мерки в това отношение, когато страната ни се възмогне и има пари за наука, няма да са българи тези, които ще я представят по света." 



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар