Заблуда е, че образованието ни не се цени в чужбина, твърдят наши учени
Проф. Георги Георгиев и доц. д-р Марияна Георгиева Гроссе за пореден път достойно представиха България и българската наука пред света
Снимка: Север.бг
С четири поканени доклада участваха в научна конференция за международно сътрудничество в Кейптаун, Южна Африка, великотърновските физици проф. Георги Георгиев и доц. д-р Марияна Георгиева-Гроссе. Освен лектори, нашите учени бяха и организатори в провеждането на две специални от 40-те секции на симпозиума, по лична покана на вицепрезидента на Международния съюз по радионауки проф. Пиерджорджо Усленги от университета в Чикаго, САЩ и проф. Роберто Гралия от Политехниката на Торино в Италия.
Финансова подкрепа българските физици получават от Тбилиския държавен университет "Иване Джавахишвили".
След перфектната организация на конференцията в Торино през миналата година, проф. Георгиев и доц. Гроссе не крият гордостта си от признанието и високата оценка на водещи имена от международните научни среди за качеството на тяхната работа - и като част от организацията в поредния форум , и като постижения. Както самите те споделиха, в секцията им са изнесени 14 доклада на учени от 17 националности, от три континента - общо на форума са участвали около 350 учени от целия свят.
Представители на университета "Станфорд" в Калифорния, САЩ; Московски университет по икономика, Русия и Институтът по радиофизика на руската академия на науките; университетът "Олбор" в Дания; Институтът по телекомуникации в Лисабон, Министерство на съобщенията в Италия, са само част от участниците в двете секции, ръководени от брата и сестрата физици.
"Това, което характеризираше нашата секция бе огромната териториална разпростряност. Голямата трудност при организирането на такова мероприятие е, че основните центрове са разположени в Европа, САЩ, Канада, Япония и Китай, които са много отдалечени от Южна Африка. Сериозна подкрепа в организацията ни оказаха от Полския институт по телекомуникации във Варшава, в лицето на проф. Мариян Марциняк.", разказа проф. Георгиев.
До преди две години, когато той и сестра му влизат в тази международна научна среда, България е слабо позната. Благодарение на тях това вече не е така.
"Тогава ни приемаха с резерви, но откликът, който получихме сега от три континента е изключително показателен за уважението, с което се ползва нашата страна. Голяма заблуда е у нас, че образованието ни не се цени в чужбина. Фактът, че хората пътуват по 10 хиляди километра, за да участват в нашата секция, говори за нашето равнище. То е такова, каквото е в САЩ, Канада, Западна и Източна Европа или Япония. С нашите усилия и принос в науката издигаме авторитета на България и ВТУ", заявиха проф. Георгиев и доц. Гроссе.
Имената им вече са добре познати в международните научни среди от най-високо ниво и това автоматично им отваря нови възможности да представят своите научни достижения пред света. Двамата представят докладите си, свързани с новата теория на числата, както и съвременни математични и компютърни методи за изследване в електромагнитната теория.
"Докато се приберем от Кейптаун, статиите ни вече бяха прочетени от най-големите издателства в Чикаго. Шест дни, след като ги бяхме представили на симпозиума! Имаме покани да пишем статии за списания - разширен материал върху трите работи, които представихме на конференцията. Затова е важно да се ходи на такива места, където участват най-големите асове и за които се чете по цял свят - това е реклама и за нас, и за страната ни.", похвалиха се учените.
От началото на годината двамата български физици са участвали в Европейската конференция по антени и разпространение в Прага. За пореден път по покана на полския Институт по телекомуникации във Варшава, двамата се включват с поканен доклад в симпозиума в Ковънтри, Великобритания.
През август участват на конференция в Москва, на която проф. Георгиев е сред 20-те поканени от целия свят на форума "Прогрес в електромагнитните изследвания" като член на техническия програмен комитет. Следва симпозиумът в Кейптаун, Южна Африка. В средата на септември участват на конференцията D5 в Тбилиси, организирана съвместно с института на Украинската академия на науките в Лвов. Последното им участие, което приключи на 6 октомври, е на 34-та конференция по космически антени в Европейската космическа агенция в Нортвайк, Холандия.
Догодина през май двамата наши учени са поканени от проф. Казуя Кобаяши, на негови разноски, да изнесат доклади в два университета в Япония. Японският учен е съорганизатор на следващата конференция по електромагнитна теория в Хирошима, на която физиците ни отново са поканени да участват.
_________________________________________________________________________________
Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg