Кандидатстване във ВУЗ до дупка – ама друг път!
Държавата ще задава тона за избор на специалност, обмислят от МОН
Снимка: Север.бг
Пълна промяна на системата за прием във висшите учебни заведения готви образователното министерство, информира министър Анелия Клисарова.
По думите й занапред държавата трябва да е тази, която да задава тона при избора на специалности от страна на младите хора. На централно ниво ще се установява какви специалисти се търсят най-много на пазара на труда и направленията, в които се подготвят тези кадри, ще бъдат стимулирани.
Кандидатите за ВУЗ-овете пък ще държат единен изпит, който ще им осигурява достъп до всеки един университет. С оценките, получени на препитванията, те ще кандидатстват в съответния ВУЗ, уточнява в. "Труд".
Платената форма на обучение ще бъде запазена от университетите и от нея ще могат да се възползват онези студенти, които не са успели или пък не искат да се класират за държавните места. И за тези учащи ще има подкрепа от държавата под формата на облекчени заеми.
Все още обаче този начин на влизане във висше училище е само идея, която тепърва ще се дискутира.
В направление "Икономика” се обучават 60 000 студенти в 26 университета. Идеята е държавата да определи, че например има нужда от 10 000 такива специалисти. Всички желаещи се явяват на единния изпит и след това подреждат желаните университети. Накрая държавата ще плати обучението на 10 000 младежи. Останалите желаещи да учат тази специалност ще плащат сами”, даде пример за реализиране на идеята образователният министър.
Междувременно Националното представителство на студентските съвети (НПСС) в Република България приветства законодателната инициатива на Народното събрание за намаляване на таксите за обучение в държавните висши училища чрез подготвяната промяна в чл. 95, ал. 3 от ЗВО, в следствие, на която максималният размер на таксите, заплащани от студенти и докторанти, ще се редуцира от досегашните "две трети" на "30 на сто" от диференцираните нормативи по професионални направления.
Новината за възприетия призив за намаляване на студентските такси идва в момент, в който Министерството на образованието, съвместно с академичната и студентска общност, в т.ч. НПСС, работи по създаването на първата по рода си Стратегия за развитие на висшето образование - друга основна точка от исканията на студентите към властта, които националната студентска организация изготви още през м. февруари 2013 г. и през последните няколко месеца успешно върви по пътя на тяхната реализация.