Вход | Регистрация

Летописна записка - послание поставиха във ВТУ

Тя ще бъде отворена от идните поколения за 100-годишнината на местната Алма матер

Летописна записка - послание поставиха във ВТУ
Снимка: Север.бг

С празничен водосвет и мобелен за здраве отслужен от великотърновския митрополит Григорий започна патронният празник на Великотърновския университет "Св. св. Кирил  и Методий". Ритуалът се състоя пред паметника на светите братя в двора на местната Алма матер, проследен от преподаватели и гости на университета.

След празничния водосвет ректорът на ВТУ проф. дфн Пламен Легкоступ постави летописна паметна записка – послание в специална урна до паметника. Тя е за 100-годишнината на университета. В капсулата на времето към идните поколения пише:

"Днес е 11 май 2013 година. Великотърновския университет празнува своята 50-годишнина ние, неговите студенти, преподаватели и  служители, оставяме в земята пред паметника на светите братя това послание към вас, с надеждата че ще бъде прочетена на същия ден след 50 години, когато Алма матер ще отбележи своя едновековен юбилей. Всяко празнична годишнина  е повод за спомени и равносметка,  но и надежда за по-добро бъдеще. Ние, чиито съдби бяха и продължаваме да сме с свързани с великотърновската Алма матер имаме основание да кажем като древните римляни – "Направихме каквото можахме, а нека другите след нас да направят повече". С вяра, надежда и любов към великотърновския университе и напред към неговата 100-годишнина. На многае и благае лета".

След това празникът се пренесе в аулата на университета. Там звучаха поздравителни писма и адреси.

"Предимства на азбуката е, е че е на говоримият, жив език на българското слово. Другото й предимство е, че за всеки звук от българския език има отделен знак. И третото е, че първата в християнския свят следантична азбука, създадена за християнския български народ и богослужение. Българската азбука и преведените на български богослужебни книги са двойно благословени. Първо от патриарха на Константинопол, а после от римкия папа. Брятата Кирил и Методий са обявени за светци за равноапостолското си дело. В навечерието на 1981 година те са обявени за небесни съпокровители на Европа от папа Йоан Павел II", каза и в словото си проф. Легкоступ.

След това бяха връчени юбилейни медали и грамоти на бивши ректори на университета, дарители, зам.-ректори, декани, преподаватели. Сред официалните гости на ВТУ бяха посланици, делегати, областният управител на старата столица проф. Пенчо Пенчев, кметът Даниел Панов, ректори на университети, декани, преподаватели, Христо Марков, възпитаник на ВТУ, световен шампион по троен скок в Сеул и треньор на Тереза Маринова, дарители.

120 гости посрещна за своя 50-годишен юбилей Великотърновският университет "Св. Св. Кирил и Методий". Това са 35 делегации от университети - партньори от Европа, Азия, Северна и Южна Америка и 15 от България.

Ректорът подари на своите гости по повод кръглата годишнина луксозен календар на ВТУ "Бележити дати", две луксозни издания на "Ректорите на ВТУ и Doctor honoris causa, които се печатат за първи път, каталог на Велико Търново, и два диска - "Преподавателите на ВТУ /1963-2013 г./ и "Светогорска светлина" - филм за ВТУ на възпитаници на университета Емил Андреев и Станимир Трифонов.

Ректорите и ръководителите на делегации получиха и почетен юбилеен плакет и знак. 

В късния следобед на официална церемония ще бъдат връчени инсигниите Doctor honoris causa на Сю Лин, зам.-министър на образованието в Китай.

По-късно, в 17:00 ч. е празничното шествие. То ще тръгне от известен хотел в старата столица и ще продължи до паметника "Майка България". Там ще бъдат поднесени венци и цветя, заедно с кмета Даниел Панов и областния управител проф. Пенчо Пенчев.

Ще последва празнично приветствие от ректора към граждани и гости на Велико Търново и тържествен концерт в МДТ "К. Кисимов".

Вечерта ще приключи с прием на ректора проф. Пламен Легкоступ и празничен коктейл за преподаватели и служители по повод 50-годишнина на ВТУ.

За празничното настроение на приема ще се грижи трио "Тенорите".

Днес, 11 май се чества като църковен празник на Светите братя Кирил и Методий, а на 24 май се отбелязва празникът на българската просвета и култура, и на славянската писменост.

През 862 или 863 г. Константин-Кирил Философ създава най-старата българска азбука - глаголицата. Оригинално творческо дело, тя предава удивително точно звуковите особености на българската реч и е пригодена към фонетичните особености на старобългарския език.

С глаголицата се слага началото на голямото просветителско и книжовно дело на Кирил и Методий. Двамата братя превеждат от гръцки на старобългарски език някои от най-необходимите за богослужението книги - т.нар. Изборно евангелие, Хризостомовата /Златоустовата/ литургия, Служебник /молитви и четива за различните църковни служби/, части от Псалтира и Требника. С това полагат основите на старобългарския литературен език.

Фотогалерия от събитието може да видите ТУК

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар