Ловешка област водеща в проект "Ученически практики"
Данните бяха отчетени на регионална конференция, организирана от Областния информационен център
http://eufunds.bg
Повече от 40 директори на училища от Ловешка област, учители-наставници, представители на работодателите и ученици участваха в Регионална конференция на учители и наставници по проект "Ученически практики", реализиран по ОП "Развитие на човешките ресурси" на областно ниво.
Конференцията се организира от РИО на МОН и бе открита от Райко Райков, началник на РИО на МОН – Ловеч.
Той подчерта общата отговорност на всички за това, младите хора да бъдат подготвени добре за бъдещия си професионален живот. Освен това изтъкна важността на професионалното образование не само като възможност за придобиване на професия, а и за бъдещо развитие и промяна, за формиране на желание за учене през целия живот, което се налага от самия живот.
Розка Петкова, регионален координатор по проекта, представи данни за изпълнението му на областно ниво.
Според данните от началото на проекта до 15 септември 2013 г. в него са се включили 15 училища от област Ловеч - 9 професионални гимназии и 6 среднообразователни училища с професионални паралелки.
Общо 285 ученици са завършили практика към началото на новата учебна година. 75 учители-наставници и представители на 67 работодатели са подпомогнали практическото обучение на учениците. Ркато положителен резултат бе отчетен факта, че няма разтрогнати договори от страна на работодатели.
В своите презентации представители на различни училища запознаха присъстващите на срещата с реалните резултати за всяко от тях и изтъкнаха, че ползите за стажантите са много и в различни аспекти. Те не само придобиват умения за работа в реална работна среда, а и самочувствие от срещите си с професионалисти, журналисти, чуждестранни гости и туристи. Оценка за техните постижения е и фактът, че много от учениците получават предложение за работа след завършване на стажа.
В свободна дискусия участниците в конференцията обсъдиха и някои трудности и предложения за подобряване на условията за изпълнение на проекта като се обърне по-голямо внимание за обновяване на програмите за практическо обучение, за по-добро планиране на хорариумите на наставниците и др.
Истинската работа по проекта са срещите и разговорите между всички участници по места, доброто взаимодействие между училищата и бизнеса са предпоставка за реално планиране на приема в училищата в съответствие с нуждите на реалния сектор, подчерта Райко Райков в заключение.
ОИЦ - Ловеч е част от мрежата от 28 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създадени с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Техническа помощ", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
Източник: www.eufunds.bg