Вход | Регистрация

Ново помагало в полза на учителите от СОУ”Вичо Грънчаров”

Ново помагало в полза на учителите от СОУ”Вичо Грънчаров”

В музикално изложбената зала на СОУ”Вичо Грънчаров” се състоя заседание на методическото обединение на учителите по история и цивилизация, география и икономика, на което присъстваха всички учители от училището и учителите по хуманитарни дисциплини от Горнооряховска и Лясковска община. Там бе демонстрирано учебно помагало ”История без полюси”, което дава възможност на всеки учител да помисли как би могъл да промени начина на преподаване.Събитието е част от програмата на училището за промяна на начина и методите на преподаване в името на учениците.
Историкът и пом. директор на СОУ „Вичо Грънчаров" Николинка Попйорданова е един от 14-те автори в помагалото „История без полюси", издадено от Международната организация на историците "Евроклио". Тя е автор на 9 от 44-те работни листи в уникалното за България издание. Помагалото е продукт на 3-годишна работа по проект, спечелен от Между народната организация на учителите по история „Евроклио" в сътрудничество със Сдружението на учителите по история в България, финансирано е от Министерството на външните работи на Холандия по програма МАТРА Ръководител на проекта е изпълнителният директор на „Евроклио" Йоке Ван дер Лууд Рийдс, а от българска страна - проф. Румяна Кушева, ръководител на Департамента за усъвършенстване на учители към СУ „Св. Климент Охридски". Подбрани са 14 автори, а редакцията е на още по-голям екип университетски преподаватели. Две от темите, разработени от Николинка Попйорданова, са сред 5 те преведени на английски и качени на сайта на „Евроклио". В едната -„Спри змея, Господи" тя разглежда живота и традициите на многобройните ромски общности. В другата - „Всички хора се раждат свободни и равни" проследява политиката на българската държава към турците в последните 50 години, включвайки и възродителния процес. Попйорданова има още една тема за ромите и 5 работни листа за френските пътешественици в българските земи от 15 до 19 век и отношенията между българи и турци в рамките на Османската империя, както и за миграцията на българи те след Руско-ту река¬та война от 1829 г.
Това е 11-то подобно помагало на „Евроклио" 3а различни европейски страни, но е уникално като изработка и информация. Политиката на организацията досега е да прави такива помагала в региони с щекотли-ви проблеми. Целта е обаче в близките няколко години да се роди единен учебник по европейска история.



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар