Откривателят на гроба на цар Самуил с отличие
Отличието на проф. д-р Николаос Муцопулос е за изключителния му принос в изследването на българското историческо минало
Снимка: Север.бг
Гръцки професор археолог е удостоен с наградата на ВТУ Doctor honoris causa.
Проф. д-р Николаос Муцопулос е архитект и византолог, откривател на гроба на цар Самуил.
Отличието на ВТУ е за изключителния му принос в изследването на българското историческо минало. Званието се присъжда по случай навършването през 2014 г. на 45 години от откриване на тленните останки на цар Самуил от проф. Муцопулос и 1 000 години от кончината на цар Самуил.
Проф. Николаос Муцопулос еспециализиран в изследване на византийската църковна и традиционна архитектура, с множество публикации в тази област. Занимава се с описването на укрепените селища и крепости в Македония и Тракия.
Прави археологически проучвания и разкопки в различни части на Мигдонийска Редина, в "Дракоспита” на остров Евбея и на други места в Гърция, а от 1965 до 1975 г. на остров Свети Ахил в Малкото преспанско езеро, където в 1969 година открива останките на цар Самуил в базиликата "Свети Ахил”.
Бил е организатор и участник в много международни и гръцки организации, сред които Българската академия на науките. Експредседател на Международния институт по традиционна архитектура, почетен член на Управителния съвет на IBI (Международен институт по крепости и замъци), член на Центъра за византийски проучвания към Солунския университет и председател на Гръцкото научно дружество.
По време на дългогодишната си кариера е ръководил реставрирането на Христовия храм в Божи гроб, изследвал е сградите на Института по патерналистика към Вселенската патриаршия и някои други институти, както и определени храмове в Македония и Тракия, в това число няколко вилни постройки. Негово дело е и реставрацията на господарския дом Casa Bianca в Солунския район "Ексохи”. С помощта на гръцкия учен е извършено и архитектурното оформление на Старинен Пловдив.
Проф. Николаос Муцопулос е почетен член на Атинската академия на науките, на Academia Pontaniana в Неапол, на Българската академия на науките и на пловдивския Граждански клуб. Почетен гражданин на Пловдив и на много градове в Северна Гърция. Почетен доктор на Пловдивския университет "П. Хилендарски”, Република България (2010 г.). Награждаван е с гръцки и чужди почетни отличия.
Има над 500 публикувани научни изследвания.