Вход | Регистрация

Поредно признание за български физици

Участие в Кейптаун и Прага са поредните предизвикателства пред доц. д-р Георги Георгиев и д-р Марияна Георгиева-Гроссе

Поредно признание за български физици
личен архив

Нова покана за участие като организатори на секция в Международна конференция по електромагнитни вълни и приложения, която ще се проведе през септември 2012 г. в Кейптаун, Южна Африка, заслужиха доц. д-р Георги Георгиев и неговата сестра д-р Марияна Георгиева - Гроссе след поредното им блестящо представяне пред световната научна общественост на Международнародна научна конференция в Торино през септември т.г.

Участието на конференцията в Рим е връх в научната им работа - въпреки огромната конкуренция, оставила извън научната програма на форума утвърдени учени от Русия, САЩ и други страни, са приети две техни работи върху предавателните свойства на вълновод с феритен тороид и диелектричен цилиндър и върху численото изследване на диференциалната фазова разлика на споменатата структура. Това е голямо постижение изобщо за българската наука.

Освен това доц. Георгиев е поканен за член на Техническия програмен комитет на Европейската конференция по антени и разпространение, която ще се проведе в Прага, Чехия, от 26 до 30 март 2012 г. Поканата е получена от председателя на конференцията проф. Милош Мазанек.

Това е изключително признание за качествата на доц. Георгиев и неговия принос в областта на електромагнитната теория. Членове на споменатия комитет са водещи специалисти от целия свят, чиято задача е да оценят представените статии и да посочат кои от тях са подходящи за включване в програмата на конференцията и кои заслужават да бъдат наградени.

Като член на Техническия програмен комитет на Европейската конференция по антени и разпространение доц. Георгиев има правата да участва в определянето на научната политика в една от най-важните и бързо развиващи се научни области на съвременната радиофизика в рамките на целия европейски континент.

Европейската конференция по антени и разпространение е един от най-авторитетните научни форуми в света в областта на електромагнитните изследвания, на който представят свои разработки около 900 учени от всички континенти. Неин предвестник е Конференцията на хилядолетието по антени и разпространение, организирана от Европейската космическа агенция (ESA) през 2000 г. в Конгресния център на Давос, Швейцария под председателството на д-р Антуан Рьодерер, директор на Департамента по спътникови антени и антенни технологии към Научно-изследователския център на Европейската космическа агенция (ESA-ESTEC) в Ноордвайк, Холандия.

На същата са поканени повече от 1000 най-изтъкнати учени в областта на електромагнетизма от целия свят. От българска страна покана за участие получават само великотърновските учени.

Доц. Георги Георгиев работи във Факултета по математика и информатика при ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", а д-р Марияна Георгиева-Гроссе е програмен мениджър, ръководещ екип, който се занимава с разработването на софтуера за съвременни състеми за автомобилната индустрия в Щутгарт, Германия.

Най-голямото й постижение в тази област е, че ръководи разработването на софтуера на системата "Нощно виждане”. Същата е внедрена в най-луксозните автомобили Мерцедес S клас. През 2006 г. тази система е номинирана за "Наградата на бъдещето” на президента на Федерална република Германия като едно от четирите най-върхови в технологично отношение постижения на Германия.

Доц. Георгиев и д-р Георгиева-Гроссе са единствените български учени, които трайно са завоювали своето място в рамките на Европейската конференция по антени и разпространение и чиито имена представят България, Великотърновския Универитет "Св. Св. Кирил и Методий” и българската наука.

Това те утвърждават с поредицата си участия в последователните издания на конференцията в Ница през 2006 г., Берлин 2009 г. и Барселона 2010 г.

Изследванията на доц. Георги Георгиев и д-р Марияна Георгиева-Гроссе в областта на вълноводното разпространение намират признание от водещи учени от САЩ, Русия, Италия, Япония, Швеция, Казахстан, Грузия, Гърция, Турция, Украйна, Белгия, Великобритания, Испания, Португалия, Дания, Армения, Азърбайджан, Беларус, Франция, Холандия, Китай, Саудитска Арабия, Южна Корея, Южноафриканската република, Полша, Йордания, Мароко, Естония, Литва и др.

Особен интерес предизвиква и разработваната от тях теория на някои нови класове реални числа с
приложение в електромагнитната теория. Той се изразява в цитиране на техни работи и желание за сътрудничество у учени от Швеция, Япония, Русия, Грузия, Казахстан и др.

Доц. Георги Георгиев и д-р Марияна Георгиева-Гроссе се ползуват с изключително уважение в научните среди зад граница. Особено значение за лекотата при общуването им с учени от целия свят има свободното владеене на няколко чужди езика: английски, словашки, немски, руски, френски, чешки, полски, италиански.

Освен това дълбоко впечатление прави тяхното силно изразено българско национално чувство. Те
винаги започват представянията си с иконата на светите братя Кирил и Методий като основоположници на българската култура и завършват с хълма Царевец, като по време на лекциите си подчертават приноса на Велико Търново, на нашите царе и книжовници, и на България и българите като цяло в европейската и световната история.



Следи ни и във Фейсбук на: http://www.facebook.com/Sever.bg







Докладвай за нередност в статията
Добави коментар