Вход | Регистрация

Рикша, движена от слънчев панел, измислиха студенти

Съвместният проект на студенти от Свищов и Габрово спечели две награди

Рикша, движена от слънчев панел, измислиха студенти
СА "Д. А. Ценов"

Съвместната учебна компания "ТУГСА” основана от  студенти от Стопанска Академия "Димитър А. Ценов” и Техническия университет – Габрово спечели две награди от младежкия бизнес форум "Изгряващи звезди”.

Националното състезание за "Най-добра учебна компания”, организирано от Джуниър Ачийвмънт България, откри президентът на Р България - Росен Плевнелиев.

Петото издание на мащабният бизнес форум събра 37 ученически и 20 студентски компании от страната. Пред топ мениджъри и представители на държавните институции, участниците представиха своите компании, иновативни идеи и предприемаческо мислене.

В съвместната учебна компания "ТУГСА” участват двама студенти от Стопанска академия (червъртокурсниците от спец. "Финанси” Велизар Гутов и Александър Кирилов с ръководител ас. Георги Ангелов) и четирима от Техническия университет – Габрово.

946680

В националното състезание те представиха атрактивен прототип на рикша на три колела, задвижвана от слънчев панел на покрива или от електрическа енергия чрез зареждане на акумулаторни батерии. В спускателен режим, рикшата генерира електроенергия, която също може да захранва батериите.

Прототипът на алтернативното транспортно средство Eco power е изработен от габровските студенти, а свищовските им колеги подготвиха финансовата обосновка на съвместния проект. 

Иновативният продукт, чието производство е основната дейност на съвместната студентска учебна фирма, е  предназначен за развлечения на туристи и рекламни цели,  за нуждите на хора със специални потребности и забавления на деца.

Продуктът е широко приложим в различни области и води до съществена икономия на средства, решава редица екологични проблеми в бизнеса – смятат студентите. Според тях, производството на алтернативното транспортно средство Eco power има значителен потенциал с оглед световните тенденции в развитието на екологичното генериране на енергия и опазване на околната среда.

Продуктът е иновативен и това създава значителни конкурентни предимства, като в същото време има възможност за усъвършенстване и производство по индивидуални параметри. Може да бъде пригоден и за други цели според потребностите на клиентите.

Разработката на свищовските и габровските студенти не спечели първа награда, но предизвика огромен интерес. Всички участници и гости на бизнес форум изявиха желание да се повозят на рикшата, президентът Росен Плевнелиев също изпробва транспортно средство Eco power. Журито присъди второ място на студентска компания "ТУГСА”, която получи и наградата за "устойчив бизнес”.

946679 946681

"Най-добра студентска компания на България” 2013 стана "TU Innovations" от Технически университет Варна, която се класира на първо място с продукта Interactive Pointer Interface – система от интерактивна писалка, дистанционно управление и софтуер към тях. На трето място се класираха студентите от "JEY” (от Софийски университет), които представиха мобилно приложение, даващо възможност за таргетирано известяване на клиентите за намаления в магазините около тях.



СА "Д. А. Ценов"
Докладвай за нередност в статията
Добави коментар