Студенти по медицина предлагат решения в здравеопазването
Областна администрация - Велико Търново
Над 80 души взеха участие в Конференция на студентите по медицина, която се проведе в сградата на Областна администрация във Велико Търново.
Конференцията е част от обучението по застъпничество – един от модулите на Стипендиантската програма за студенти по медицина и лекари специализанти от ромски произход. По време на едноседмичното обучение, в което студентите участват, те имат поставени различни задачи. Една от тях е теренна работа в различни населени места от област Велико Търново, включително – участие в провеждането на общностен мониторинг на здравните услуги. Така те имат възможност да видят от първо лице какви са проблемите на различните ромски групи и живеещите в селски райони, най-вече в сферата на здравеопазването.
Студентите по медицина представиха своите впечатления от срещите с роми в четири населени места. Бъдещите лекари посетиха Горна Оряховица, Бяла Черква, Леденик и Стамболово. Установено е, че голяма част от ромите в тези райони нямат здравна осигуровка и имат ниска хигиенна култура.
Младите медици изнесоха предложения за решаване на проблемите в здравеопазването. Те предложиха бременните жени да бъдат осигурявани от държавата в период от две години след раждането. Медиците искат повече места за специализанти и отделяне на средства за здравна превенция. Студентите се обявиха и против закриване на болници в малки общини.
Форумът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" и бе под надслов - "Не сме безлични, нито безразлични”. Участие в конференцията взеха и заместник-областните управители Андрей Илиев и Стефан Стефанов, които приветства гостите и похвалиха бъдещите лекари за тяхната всеотдайност. В срещата се включиха и посланикът на ЮАР Бойки Мотлунг, д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор от Министерство на здравеопазването, председателят на Районна лекарска колегия д-р Марияна Кирилова, здравни работници и представители от различни организации.
Д-р Ангел Кунчев определи Стипендиантската програма като една от най-успешните и увери присъстващите, че ще бъдат търсени различни варианти за нейното продължаване и разширяване.
Посланикът на ЮАР Бойки Мотлунг пък призова бъдещите медици да разпространят всички добри практики, които са придобили по време на своето обучение.