Томислав Дончев чете лекция за еврофинансиране във ВТУ
Министърът посети Великотърновският университет за откриването на нов Център
Министърът по управление на средствата от европейския съюз Томислав Дончев откри "Център за практически обучения и дейности" на студенти от Великтърновския университет "Св. св. Кирил и Методий”.
Изграждането и функционирането на такъв Център има за цел сближаването на Великотърновския университет с бизнеса, чрез провеждане на студентски практики в реална бизнес среда. Основната целева група са студентите от Филологическия и Стопанския факултети, с езикова подготовка на необходимото ниво и интерес в областите на дейност на компанията.
На откриването освен министър Дончев и ректорът проф. дпн Пламен Легкоступ, присъстваха представител на фирмата, съдействала за изграждането на Центъра, студенти и гости. В поздравителното си слово ректорът изказа своята благодарност към всички присъстващи и подчерта, че това е вторият подобен център във Великотърновския университет, в който студентите могат да провеждат своето практическо обучение.
Първият такъв ("Колцентъра", изграден по договор с белгийска фирма) се намира под сградата на аулата на университета. Центърът, открит днес, функционира от края на миналата година. Помещението, в което е разположен той, е изцяло обновено и обурудвано и е собственост на учебното заведение.
След откриването на Центъра в четвърти корпус на учебното заведение, министър Дончев изнесе лекция пред студентите на тема: "Състоянието и перспективите за усвояване на европейските фондове".
На въпроса: "Защо ЕС отпуска безвъзмездно финансиране на България?" Томислав Дончев изтъкна няколко причини - ценностни, икономически и структурни. На първо място той сложи логиката на вземане на пари от едни и даване на други в съществуването на общ пазар. По думите на министъра идеята предполага след премахването на национални ограничения да нарастне конкурентноспособността и по този начин да се даде шанс за оцеляване най-добрите.
Един от дефектите обаче на общия пазар е богатите да стават още по-богати, а бедните - още по-бедни. За това тези, които печелят повече, трябва да отделят и да дават на по-бедните, за да не се приемат те за жертва на общия пазар, заключи Дончев.
Максимално възможното финансиране за България по седемте Оперативни програми за периода 2007-2013 г. е в размер на 15,6 млрд. лева, заедно с Националното съфинансиране. А основната цел на финансирането е сближаване на страната ни с по-богатите страни в съюза. С огромната на пръв поглед сума могат да се купят 200 000 луксозни автомобила или всяко българско семейство да гледа у дома си плазмен телевизор... Всъщност, това е само 10% от всички публични разходи на държавата за периода 2007-2013 г., уточни Дончев и допълни:
"В тази не чак толкова голяма сума са концентрирани огромната част от инвестициите, които България реално може да прави. Тези пари не падат от небето, а се формират от вноските на всяка държава-членка на ЕС. Вноската на България също не е малка (600 млн. лева годишно). Но освен на български, отпуснатите пари са и на чужди данъкоплатци".
След изнасянето на лекцията студенти и преподаватели, участващи в различни проекти, зададоха своите въпроси на министъра.