Вход | Регистрация

Трябва да се регламентират стажовете във фирми

За това призовават участници в кръгла маса на тема "Студентски идеи за професионална реализация”

Трябва да се регламентират стажовете във фирми
Областна администрация - Велико Търново

240 000 младежи в България са обучени по схеми за заетост за последните три години. 58 000 млади българи са се възползвали от схема "Развитие” и други 13 000 – по други младежки програми. 55% от младите хора, които стажуват в държавната администрация, след това печелят успешно конкурси и биват назначавани в нея. Това стана ясно  вчера на кръгла маса на тема "Студентски идеи за професионална реализация” в Областна администрация Велико Търново.

Форумът бе организиран от Стопанския факултет към ВТУ "Св. св. Кирил и Методий” с участието на работодатели, експерти от общините Г. Оряховица, Лясковец, Велико Търново и областна администрация, както и студенти от специалностите "Публична администрация” и "Стопанско управелние” и техните преподаватели. Целта на кръглата маса бе младите хора да се запознаят с политиките на ЕС за младежка заетост, да се потърси и обратна информация от тях и от работодателите, както и да се формулират нови идеи. 

Форумът откри проф. Пенчо Пенчев, областен управител и шеф на катедрата "Стопанско управление”, който подчерта важността на тази среща в контекста на тревожно нарастващата младежка безработица в Европа света. 

Предстои да бъдат назначени 200 консултанти и психолози само за млади безработни в бюрата по труда в цялата страна. Ще бъдат назначени и т.нар. "кейсмениджъри” или "мениджъри на случая”, които ще  разглеждат персонално всеки индивидуален случай. Съвсем скоро ще бъде финализиран проект за обществени терминали /киоски/, които ще се монтират пред подразделенията на агенцията  и ще дават актуални данни от Националната база данни и от европейския портал EURES, който има за цел да улесни свободното движение на работна ръка в рамките на Европейското икономическо пространство.

По време на кръглата маса бе дадена възможност работодателите да формулират своите изисквания и проблемите, които срещат при наемането на младежите.

"Разчитаме на уменията, не толкова на опита - на уменията за работа в екип, за работа под стрес, на компетентността им при подготовка на проекти", коментира собственик на фирма в IT- сектора.

Всички участници в срещата бяха единодушни, че трябва да се урегулират и задълбочат отношенията между бизнеса и академичната общност, да се регламентират стажовете във фирмите. 

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар