Вход | Регистрация

Урок за Асен Босев в библиотеката

Децата изгледаха мултимедия за писателя, разгледаха издания на книгите му и четоха негови произведения в СОУ "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица

Урок за Асен Босев в библиотеката
СОУ "Вичо Грънчаров"

Интересен урок по литература имаха третокласници от СОУ "Вичо Грънчаров" в Горна Оряховица.

"Раховчетата" от класа на Даниела Велчева го проведоха в училищната библиотека, където Виолета Панова им разказа за детския поет Асен Босев. Поводът за това бе 100 годишнина от рождението му, която се навърши през ноември 2013 г.

Децата изгледаха мултимедия за писателя, разгледаха издания на книгите му и четоха негови произведения, съчетавайки традиционните начини за четене и съвременните технологии. Забавляваха се с неговата героиня Мимето, която расте глезена и всички й слугуват, и си обещаха, че няма да приличат на нея.

След това в часа по изобразително изкуство, нарисуваха илюстрации към поемата, които ще подредят скоро в изложба.

Асен Босев е български автор на детско-юношеска литература, журналист и преводач от руски език. Творчеството му за деца се отличава с добро чувство за хумор.

Съосновател през 1945 г. и главен редактор на в-к "Септемврийче". Редактор на в-к "Стършел" в периода 1961-1965 г. Един от учредителите и първи председател на Българската секция на Международния съвет по детската книга към ЮНЕСКО. Номиниран е за наградата Ханс Кристиян Андерсен през 1986 г. и е включен[1] в почетния Андерсенов списък. Носител на националната награда "Петко Р. Славейков" (1972). Умира на 24 април 1997 г. в София.

Баща е на белетриста Росен Босев и на художника Красимир Босев.

Приозведения: "Гатанки, премятанки и занималки" (1996),"От все сърце" (1988),"Една торбичка смешки" (1976),"Хитър Петърчо" (1970),"Книжко моя, сладкодумна" (1970),"Шейничка с парашут" (1964), "Чудо нечувано" (1959), "Не правете като тях, да не станете за смях" (1953) ,"Млад юнак-здравеняк" (1948).

<< Sever.bg във Facebook >>



Докладвай за нередност в статията
Добави коментар